Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Травми дітей Донбасу: Даша малює похмурі малюнки і вписує в них ім’я загиблого друга

07.09.2016

На Донбасі діти відчули війну більш гостро й болісно, ніж дорослі. Кількість загиблих і поранених осколками снарядів дітей на сході України – кілька сотень. На жаль, хтось вже ніколи не піде до школи або дитячого садка, а хтось буде жити з постійним відчуттям тривоги й болю через поранення. Таким дітям усю можливу допомогу надає Гуманітарний штаб Ріната Ахметова, починаючи від придбання необхідних ліків і закінчуючи реабілітацією, фізичною та психологічною.

Втрата друга. Зараз на Славкурорті проходить реабілітацію 9-річна жителька Бахмута Даша Манукалова. Від історії цієї дитини на очах виступають сльози, і починає боліти серце. У лютому минулого року, коли Даша поверталася зі школи разом зі своїм другом Єгором, несподівано почався артобстріл. Миттєво згадавши шкільні заняття з евакуації, дівчинка впала на землю й закрила голову руками, крикнувши Єгору: «Лягай!». Але в паніці хлопчик побіг – і загинув від осколка. У Дашу влучили кілька осколків – у праву руку і спину.

Господиня невеликого магазинчика неподалік, яка стала свідком трагедії, негайно викликала швидку допомогу й Дашу відвезли в лікарню. Рідні дівчинки дізналися про те, що трапилося, тільки від лікарів. Два місяці Даша перебувала в лікарні й тільки у квітні змогла повернутися в школу і продовжити навчання. Дрібні рани зажили, а ось витягнути осколок снаряда з Дашиної спини медики не зуміли – цей шматочок металу постійно рухається в тілі дитини, і будь-яка спроба витягти його може стати фатальною для дівчинки. Медики чекають, поки він зафіксується, а можливо, навіть вийде самостійно. Душевна травма Даші від втрати друга виявилася не менш серйозною і важкою. Дівчинка досі малює похмурі малюнки і вписує в них ім’я загиблого Єгора…

Страх грому. З ініціативи Гумштабу, який відразу ж узяв на себе медичний супровід лікування, Даша разом із мамою поїхали на Славкурорт на реабілітацію, де проведуть три тижні. За цей час лікарі допоможуть дівчинці розробити руку й поліпшити її рухову здатність, а також упорядкувати психологічний стан Даші.

«Призначено дуже багато процедур, зокрема і магнітотерапія, і ароматерапія. Даші все дуже подобається. Вона вже працює з психологом, ми віддали її малюнки на аналіз, – розповіла «Сьогодні» мама дівчинки Олена Манукалова. – На першому занятті з психологом, коли лікар поставив музику, Даша дуже злякалася грому, який звучав на тлі. На наступному занятті музика буде вже інша». За словами мами, дочка досі не може забути минулорічну трагедію, але час і лікарі мають зробити свою справу.

Програма «Реабілітація поранених дітей» Гуманітарного штабу Ріната Ахметова розрахована так, щоб оздоровити дітей під час літніх канікул і осені. «Але якщо в нас будуть екстрені випадки й діти потребуватимуть допомоги, Штаб розгляне можливість участі в програмі за індивідуальним графіком. Всього в нашій базі – 163 поранені дитини, частина з них потребує термінової реабілітації», – розповіла Ірина Темерко, керівник напряму «Адресна допомога» Гумштабу.

ДЖЕРЕЛО