Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Спецпредставник ООН в Україні: Вся гуманітарна допомога має бути звільнена від оподаткування!

30.04.2015

Цієї середи, 29 квітня, у Києві благодійні та волонтерські організації зібралися за одним столом, щоб обмінятися досвідом із надання допомоги мирному населенню Південного Сходу України. Захід «Отримання й розподіл гуманітарної допомоги: досвід практиків» було організовано Українським форумом благодійників.

На зустріч були запрошені представники ООН, Міністерства соціальної політики України, Державної фіскальної служби України та інші органи виконавчої влади.

Олександр Овдієнко, представник Управління з координації гуманітарних справ ООН в Україні, розповів присутнім про роль і призначення Організації Об’єднаних Націй у процесі надання гуманітарної допомоги нужденним.

«Наша основна робота пов’язана з координацією та наданням міжнародної гуманітарної допомоги, але водночас статутом ООН передбачено тісну взаємодію і з недержавними структурами, які займаються гуманітарною допомогою. Тому ми спільно з колегами намагаємося впровадити в Україні найкращі світові практики. Можу сказати, що на сьогодні простежується позитивна тенденція в цьому плані. Ми бачимо зусилля державних органів влади та Верховної Ради, спрямовані на прийняття нормального, який включає в себе всі елементи й аспекти міжнародного гуманітарного права, нового закону України», — заявив Олександр Овдієнко.

А питання це дуже й дуже болюче для тих, хто надає реальну гуманітарну допомогу людям у зоні АТО. Ось тільки один приклад. Так, за словами Римми Філь, координатора Гуманітарного Штабу Ріната Ахметова, якщо минулого року ми мали дати три документи для доставляння гуманітарного вантажу, то зараз їх вимагають аж сімнадцять.

«Уявіть, як це, якщо ми щотижня формуємо колони по 45 великовантажних автомобілів. Водночас ми закуповуємо продукцію тільки в українського виробника», — розповіла на прес-конференції Філь.

29 квітня відбулося друге засідання Робочої групи, на якому опрацьовувалася концепція нового Закону, який має увібрати в себе й окреслити фундаментальні речі, починаючи з визначення, що ж є гуманітарною допомогою відповідно до генеральної резолюції асамблеї ООН № 4682, міжнародного гуманітарного права та інших відповідних нормативних актів. Іншими словами те, що присутнє в Законі України про гуманітарну допомогу, є лише малим частковим проявом глобального масиву гуманітарної допомоги взагалі. Якщо говорити коротко, то гуманітарна допомога — це всі ті види послуг, які спрямовані на збереження життя і здоров’я цивільних людей у кризових ситуаціях.

З погляду міжнародного права міжнародна та національна гуманітарна допомога не відрізняються між собою. Процедури і правила мають бути однакові. Тому новий Закон і має зняти ті проблеми, з якими зараз стикаються благодійні організації в Україні.

«Головний момент або філософія нового закону буде полягати ось у чому — після того, як буде чітко сформульовано, що ж є гуманітарною допомогою, а це визначено в міжнародному гуманітарному праві та резолюції Генеральної асамблеї ООН, весь цей обсяг допомоги має бути звільнений від оподаткування без винятку», — упевнений Олександр Овдієнко.

Крім цього, мають бути також спрощені всі процедури перетину кордонів, митниці, переміщення всередині держави, причому в межах кордонів держави, а не окремих областей. Будуть введені процедури, які максимально спростять процедуру надання допомоги, з моменту, коли держава попросить про допомогу, до того моменту, коли держава вважає, що допомога населенню в такому вигляді й у такій екстраординарній ситуації більше не потрібна.

«Над розв’язанням цієї проблеми зараз працюють державні органи влади, народні депутати, представники міжнародних недержавних благодійних організацій, національних організацій, представники Червоного хреста. Фактично в результаті ми отримаємо комплексне рішення в таких екстраординарних ситуаціях. Я знаю, що Президента України інформують про цю роботу, і є розуміння того, що перший робочий варіант Закону з’явиться за 2 місяці. Це дуже швидко», — подав надію присутнім Олександр Овдієнко.