Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Спекуляцій зі штампами в довідках ВПО більше немає, – юрист

22.08.2017

9 серпня уряд вніс зміни в Правила реєстрації місця проживання та Порядок передання органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру. Про це розповіла правовий аналітик фонду «Право на захист» Олена Виноградова.

За її словами, зміни, внесені до Постанови Кабінету міністрів від 9 серпня, мають технічний характер. Раніше довідка про поставлення на облік внутрішньо переміщеної особи згадувалася у 2 документах – Законі України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» і «Про свободу пересування».

«Ми наполягли, що довідка про поставлення на облік внутрішньо переміщеної особи була виключена із Закону України «Про свободу пересування», але паралельно йшла реформа децентралізації, вона не синхронізувалася з тим, що говорили громадські організації, на останньому етапі цю довідку залишили в законі, визначили її як документ, що засвідчує місцезнаходження особи», – розповіла Олена Виноградова.

Паралельно приймалися зміни в підзаконні акти. Оскільки в законі довідка згадувалася, уряд калькою переніс її до постанови. Громадські організації, що надають допомогу переселенцям, говорили, що штамп про реєстрацію місця проживання на довідці внутрішньо переміщеної особи не потрібен. Процедура проставлення штампів – це була зайва бюрократична перепона на шляху до отримання адміністративних послуг.

«З літа 2016 року перестали ставити штампи. На початку 2017 року президент підписав зміни. Довідку виключили з документів, де ставиться штамп. Залишалася єдина постанова уряду, яка щодо довідки не відповідала жодному закону. Уряду знадобилося півроку, щоб узгодити документи із законами. Тепер уже точно немає жодних спекуляцій зі штампами в довідках переселенця», – вважає правової аналітик.

Водночас, за її словами, для переселенців нічого не змінюється. Форма довідки залишилася така, як була. Якщо вона безстрокова, то діє.

Водночас, досі виникають проблеми з урахуванням переселенців, поставленням на облік.

«Перша проблема – отримання довідок тими, хто переміщається в межах одного населеного пункту. Є такі населені пункти, де в одній частині безпечно, а в іншій – обстріли. Люди з однієї частини міста переїжджають в іншу. Вони, по суті, є переселенцями, але в них виникають труднощі з отриманням довідки. Наші юристи допомагають, люди отримують довідки. Положення закону кажуть, що такі люди мають право на довідку», – каже Олена Виноградова.

Також вона вказує проблеми, якщо в людини немає попередньої реєстрації місця проживання.

«Щоб отримати довідку, потрібно надати докази, що ця людина проживала на непідконтрольній території або на території, де проводиться АТО. Така довідка видається протягом 15 днів», – пояснює правової аналітик.

ДЖЕРЕЛО