Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Сім’ї загиблих шахтарів зіткнулися з труднощами

12.03.2015

За дорученням Ріната Ахметова, Гуманітарний штаб виділив матеріальну допомогу сім’ям загиблих, а також постраждалим гірникам унаслідок вибуху метану в донецькій шахті імені О. Ф. Засядька 4 березня. Однак сім’ї загиблих шахтарів зіткнулися з низкою проблем, які сьогодні під час прес-конференції у прес-центрі ІА «Українські новини» озвучила координатор штабу Римма Філь.

«Ми перераховуємо допомогу на банківські картки. Люди, що проживають у зоні АТО, мають відкрити банківський рахунок. Але для того, щоб отримати гроші, родичі загиблих мають виїхати на територію, підконтрольну Україні. А для цього потрібна перепустка. Зробити перепустку — величезна проблема. Тому люди не можуть просто фізично перетнути кордон і отримати перепустку. Люди, які опинилися в біді, через різного роду перепони не можуть отримати допомогу, яку їм готові надати різні організації».

Також Римма Філь розповіла про важливу моральну проблему, з якою зіткнувся Гумштаб, приймаючи рішення про допомогу сім’ям загиблих шахтарів, — це отримання свідоцтва про смерть. «Вони видаються в Донецьку. Але є певні труднощі з визнанням цих свідоцтв українською стороною. Ми дуже просимо українську владу піти назустріч у такій складній ситуації і все-таки не викреслювати тих людей, які перебувають всередині зони АТО, і не відкидати їх», — сказала координатор Гуманітарного штабу Ріната Ахметова.

І третя, дуже важлива проблема. Раніше рішенням місцевої влади сім’ї шахтарів звільнялися від виплати податку, який виникав унаслідок надання матеріальної допомоги. Шахта зареєстрована на українській території, однак зараз Донецька міська рада не може прийняти таке рішення. Буквально днями мер Донецька Олександр Лук’янченко і власник шахти Юхим Звягільський приходили на прийом до спікера Верховної Ради Володимира Гройсмана та міністра соціальної політики Павла Розенка з проханням розв’язати питання і звільнити сім’ї загиблих гірників від виплати податків. На жаль, на цей момент ствердної чи якоїсь іншої відповіді не отримано. У Штабі не знають, чи буде ця сума оподатковуватися.

«Зі свого боку, Штаб Ріната Ахметова в будь-якому разі допоможе всім сім’ям загиблих у розмірі 100 тисяч гривень і надасть підтримку всім постраждалим на шахті імені О. Ф. Засядька», — розповіла Філь.

Ірина Темерко, керівник напряму «Адресна допомога» у Штабі, також прокоментувала ситуацію:

 «Благодійний фонд Ріната Ахметова вже багато років надає допомогу загиблим і постраждалим шахтарям. І перша шахта, яка отримала цю допомогу, була саме шахта імені О. Ф. Засядька. У серпні 2006 року в них сталася аварія, на якій загинули 26 осіб. Відтоді ми в межах програми «Допомога в надзвичайних ситуаціях» підтримали 11 шахт Донбасу — у Донецьку, Дзержинську, Макіївці, Краснодоні, Красному Лимані. Загалом матеріальна допомога загиблим шахтарям склала понад 20 мільйонів гривень. І до початку бойових дій в Україні її ніколи не обкладали податком. Досить було направити від шахти офіційний лист на міського голову того міста, до якого вона належала, із проханням прийняти рішення про залучення благодійних коштів від Фонду Ріната Ахметова. На підставі цього листа, а також листа про те, що Фонд згоден і готовий виділити грошову допомогу шахтарям, проходило позачергове засідання міськради. На ньому ця катастрофа визнавалася техногенною, і приймалося рішення про залучення благодійної допомоги та граничний рівень сум на людину, які не будуть обкладати ПДФО. І все! Зараз після трагедії на шахті О. Ф. Засядька ми зіткнулися з тим, що новий закон України не дає права місцевим органам влади приймати таке рішення. Такі повноваження має лише Кабмін. Тепер подібну допомогу обкладають 21-відсотковим податком. І якщо ми хочемо виділити родині 100 тисяч, то маємо з цієї суми заплатити 21 тисячу державі».