«Штаб допомагає пораненим дітям повернутися до життя», – лікар-травматолог, інженер-протезист Андрій Садовник
58 поранених дітей Донбасу вже пройшли реабілітацію за спеціальною програмою Штабу Ріната Ахметова. Більшість із них отримали осколкові травми, хтось пережив ампутацію. Перший етап відновлення пройшов успішно. Найбільш тяжкопоранені діти зможуть пройти ще один курс лікування або отримати допомогу на придбання протезів завдяки проекту «Реабілітація поранених дітей – 2017».
Лікар-травматолог, інженер-протезист Центру протезно-ортопедичної реабілітації інвалідів ОРТТЕХ Андрій Садовник розповів про реабілітацію дітей із найважчими пораненнями.
– Андрію Борисовичу, чи багато зараз дітей потребують реабілітації?
– На жаль, за час воєнних дій на Сході України зіткнулася з новими викликами. Один із них – реабілітація дітей, які потребують протезування. Діти Донбасу продовжують отримувати поранення. А мінні поля – той відгомін війни, який буде причиною ще не одного каліцтва навіть після настання миру.
– Які вироби виготовляє ваш Центр і для кого?
– Центр протезно-ортопедичної реабілітації інвалідів ОРТТЕХ багато років працював у Донецьку, але з початком конфлікту компанію перенесли до Запоріжжя. Більшість наших виробів для інвалідів, дітей-інвалідів, дітей до 18-ти років, зокрема й тих, які перенесли операцію – ампутацію кінцівок. Це ортези (апарати, тутора, корсети, ортопедичні устілки) і протези верхніх і нижніх кінцівок.
– У межах проекту «Реабілітація поранених дітей – 2017» Штаб Ріната Ахметова надає допомогу тяжкопораненим дітям Донбасу. Що включає в себе ортопедична реабілітація?
– Ортопедична реабілітація – це не тільки виготовлення індивідуальних протезів, ортезів, корсетів, спеціального взуття, допомога в адаптації та їх використанні. Необхідним є постійне спостереження фахівця за пацієнтом. Звикання до протеза залежить від багатьох чинників: фізіологічних властивостей організму, психологічної травми.
– Чому таким важливим є спостереження фахівця?
– Важкі поранення з втратою кінцівок вимагають постійного протезування. Протези в дітей змінюються часто, у міру зростання. Дітям шкільного віку протез змінюється 1 раз на рік. Дітям від 3-х до 6-ти років – кожні 8 місяців. Малюкам до 3-х років – кожні півроку. Також у період експлуатації протеза потрібно подовжувати протез і за потреби коректувати схему побудови протеза.
– Чи забезпечуються діти України безкоштовними виробами ортопедичної реабілітації?
– Так, в Україні на безкоштовні засоби технічної реабілітації мають право діти з інвалідністю, діти до 18 років, а також потерпілі внаслідок збройного конфлікту.
– Куди необхідно звертатися дитині, яка дістала травму і втратила кінцівки?
– У постанові № 321 Кабінету Міністрів України від 05.04.2012 прописано механізм, згідно з яким:
1.Після загоєння рани й отримання виписки з історії хвороби, необхідно звернутися в ЛКК (лікарсько-консультативна комісія);
2.Оформити групу інвалідності й заповнити індивідуальну програму реабілітації (ІПР). В ІПР на підставі діагнозів вказуються необхідні засоби реабілітації.
3.Звернутися до органу соціального захисту населення за місцем проживання, де видадуть направлення на безкоштовне виготовлення індивідуального протезно-ортопедичного виробу.
– Чи всім підходять безкоштовні протези?
– Так, підходять усім. Але якщо ми хочемо домогтися вищої мобільності й мати більш функціональний протез, його потрібно оплачувати самостійно. У різних варіантах і комплектаціях, згідно з групами мобільності, визначені ціни на вироби. Є чотири ступені мобільності – від першої до четвертої. Перша – це коли людина малорухома, не виходить із дому; четверта – найбільш функціональні протези, які дозволяють займатися спортом, пересуватися сходами, виконувати багато фізичних навантажень.
Зрозуміло, що чим вища мобільність, тим дорожчий протез. Наприклад, один електронний вузол для протеза коштує від 5 до 40 тисяч євро. Держава ж оплачує протез з обмеженою ціною й обмеженою комплектацією.
– Саме такі високотехнологічні протези дають можливість відчувати себе повноцінно, як без протеза. Якраз те, що потрібно дітям, які хочуть бігати та стрибати. Чи можна поставити такий протез травмованій дитині?
– У складних випадках, а також у випадках необхідності зробити дорогий протез високого ступеня активності, можна звертатися до благодійних організацій. Так, Гуманітарний штаб Ріната Ахметова надає адресну допомогу в протезуванні та ортезуванні поранених дітей.
Минулого року ми виконували протезування 11-річного Діми, який постраждав від мінометного обстрілу в Іловайську. Діагноз – ампутація нижньої кінцівки на рівні середньої третини стегна. Гуманітарний штаб Ріната Ахметова оплатив хлопчикові функціональний протез із чотириланковим гідравлічним механізмом. Протезування пройшло успішно. Згодом усі лікарі були здивовані, як швидко Діма освоїв свій протез. За місяць він уже вільно катався на велосипеді.
– Як проходить адаптація до протеза або ортеза?
– Зазвичай діти адаптуються швидше, ніж люди похилого віку, тому що вони більш рухливі та сміливіші. Ходьба на протезі – це робота і праця. Коли одягаєш протез, ти заново вчишся ходити. Як навчишся, так і будеш пересуватися надалі. Тому не потрібно поспішати, краще прислухатися й дотримуватися рекомендацій фахівця. Рухи мають бути фізіологічними, правильними, потрібно стежити за поставою. Це індивідуальна тривала робота з кожним пацієнтом, яка не закінчується, щойно йому вручили протез, ортез або будь-який інший виріб.
– Як ви оцінюєте проект Гуманітарного штабу з реабілітації поранених дітей?
– Гуманітарний штаб завжди йде на допомогу нашим маленьким громадянам. Дуже важливо, що діти з особливо важкими пораненнями отримали можливість пройти повторну реабілітацію для відновлення здоров’я.