Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Що робити ВПО, яким припинили виплату пенсій: Коментар юриста

08.09.2018

Що робити внутрішнім переселенцям, яким припинили виплату пенсії? Юристи БФ «Право на захист» розповіли про те, як переселенцю захистити свої права в такій ситуації.

«Всі громадяни України, зокрема внутрішньо переміщені особи (ВПО) і ті, хто проживають на непідконтрольній уряду України території, рівні перед законом. Кожному громадянину України на рівні Конституції та законів гарантоване право на отримання пенсії. Але попри це повсякденною практикою стало припинення виплат пенсії як пенсіонерам, які проживають на непідконтрольній уряду України території, так і переселенцям. Водночас, керуючись постановою Кабінету Міністрів України №365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" від 8 червня 2016 року, відбуваються масові порушення права на пенсійне забезпечення», – зазначили юристи Фонду.

Так, постановою №365 передбачено проведення перевірок фактичного проживання ВПО, створення комісій, які на підставі результатів таких перевірок можуть ухвалювати рішення про призупинення соціальних виплат, зокрема і пенсій.

Сьогодні відновлення виплати пенсії можливе тільки в судовому порядку. За захистом порушених прав пенсіонери, які проживають на непідконтрольній території, і внутрішні переселенці з допомогою правозахисників активно звертаються до суду.

Якщо ви – переселенець і вам, посилаючись на постанову Кабміну № 365, припинили виплату пенсії, для захисту порушених прав експерти рекомендують керуватися таким алгоритмом дій.

По-перше, з'ясувати причину припинення виплати пенсії в територіальному органі Пенсійного фонду України за місцем вашого фактичного проживання (згідно з довідкою ВПО).

Для цього в орган ПФУ надішліть цінним листом з повідомленням про вручення або особисто подайте до канцелярії / у приймальню органу ПФУ (з отриманням відмітки про прийняття на другому примірнику) письмовий запит про роз'яснення причин припинення виплат.

Причиною припинення може бути відсутність переселенця вдома під час проведення перевірки органом соціального захисту населення його фактичного проживання або скасування довідки ВПО внаслідок отримання інформації від державних органів про виїзд переселенця за кордон, на тимчасово окуповану або непідконтрольну територію України на термін понад 60 днів.

По-друге, подати позовну заяву до суду.

Для того, щоб не заплутатися в процесуальних нормах, бажано звернутися по юридичну допомогу до правозахисників і надати документи, копії яких треба підготувати та додати до позовної заяви, звертаючись до суду. До таких документів належать:

  • паспорт;
  • картка фізичної особи-платника податків;
  • довідка ВПО. Якщо виплата пенсії була припинена через анулювання довідки ВПО, то до моменту звернення до суду бажано отримати нову довідку ВПО та додати її копію до позовної заяви;
  • пенсійне посвідчення;
  • документи, отримані за результатами вашого звернення від територіального органу Пенсійного фонду України;
  • виписка з банківського рахунку, на який ви отримуєте пенсію (у разі можливості);
  • оригінал квитанції про сплату судового збору за подавання адміністративного позову (крім пільгових категорій громадян, звільнених від сплати судового збору відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір»).

Юристи можуть допомогти правильно оформити квитанцію.

Звертаємо увагу: у 2018 році розмір судового збору становить 680 грн.

За статистикою юристів БФ «Право на захист», загалом для переселенців судова практика складається досить позитивно: понад 80% рішень судами винесено на користь ВПО.

«Однак необхідно враховувати, що не існує стовідсотково виграшних справ. Крім того, судовий розгляд в середньому триває від 3 до 7 місяців. Розуміння цих обставин і неухильне дотримання рекомендацій юриста істотно підвищує шанси на успішне завершення справи», – зазначили в благодійному фонді.

ДЖЕРЕЛО