Що можна перевозити через лінію розмежування: новий Порядок від Кабміну
Кабінет міністрів України опублікував Постанову № 99 про «Затвердження Порядку переміщення товарів у район чи з району проведення антитерористичної операції».
Постанова набула чинності з дня її опублікування. З 14 березня 2017 року набуде чинності Порядок переміщення товарів у район чи з району проведення антитерористичної операції (далі – «Порядок»), а з 4 квітня 2017 року – п. 9. Порядку, який стосується переміщення фізичними особами товару в ручний поклажі і/або супроводжуваному багажі автомобільним транспортом і п. 31 порядку щодо розташування гуманітарно-логістичних центрів, порядку ведення торговельної діяльності, правила торговельного обслуговування та надання послуг у гуманітарно-логістичних центрах.
Для того щоб Порядок «запрацював» повністю:
Міністерство з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб (МТОТ) має затвердити:
- Перелік і обсяги (вартість, вага, кількість) товару, який переміщується фізичними особами в ручній поклажі та/або супроводжуваному багажі автомобільним транспортом через лінію дотику.
- Перелік і обсяги (вартість, вага, кількість) товарів, що переміщуються до/з гуманітарно-логістичних центрів.
- Визначити перелік гуманітарних майданчиків (місця, куди доставлятимуться гуманітарні вантажі, призначені для ввезення на тимчасово неконтрольовану територію), погодити з Держприкордонслужбою, ДФС і Національною поліцією перелік таких майданчиків і опублікувати на своєму сайті.
Керівник антитерористичної операції має затвердити:
- Перелік дорожніх коридорів, контрольних пунктів в’їзду/виїзду, контрольних пунктів в’їзду/виїзду на залізниці.
- Межі території контрольного пункту в’їзду/виїзду на залізниці й контрольного пункту в’їзду/виїзду.
- Місце розташування гуманітарно-логістичних центрів.
- Форму контрольного талона (документ для внутрішньої перевірки проходження контролю транспортними засобами між лінією зіткнення й контрольним пунктом в’їзду/виїзду й назад).
Державна фіскальна служба України має затвердити:
- форму заяви про включення суб’єкта господарювання до переліку тих, хто здійснює переміщення товарів через лінію дотику, а також перелік документів для такого включення й електронні адреси для подання заяви та документів.
Умовно Порядок можна розділити на норми, які регулюють:
- Переміщення товару фізичними особами.
- Переміщення товару суб’єктами господарювання (ФОП або юридичні особи).
Для фізичних осіб вже встановлені такі правила:
- Переміщення товару в ручній поклажі і/або супроводжуваному багажі автомобільним транспортом.
- Переміщення товару виключно через контрольні пункти в’їзду/виїзду в межах дорожніх коридорів.
- Заборона на переміщення товарів за межами контрольних пунктів в’їзду/виїзд.
- За рішенням керівника антитерористичної операції в районі її проведення можуть встановлюватися додаткові обмеження.
І як було згадано вище, що саме можна буде перевозити через лінію дотику, і в яких обсягах і кількостях, поки в розробці.
Для суб’єктів господарювання вже встановлено такі правила:
- Включення до переліку тих суб’єктів, яким дозволено переміщувати товари через лінію дотику. Приймає таке рішення ДФС і перелік суб’єктів публікує на своєму сайті.
- Місце перебування (відповідно податкового обліку) на підконтрольній державної влади території України.
- Відсутність заборгованості зі сплати податків перед державним і місцевими бюджетами.
- Проводять розрахунки з використанням виключно внутрішньодержавної платіжної системи.
- Мають єдиний цикл виробництва, реалізації продукції, виконання робіт або надання послуг вартісного характеру на території України (крім тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя) і на тимчасово неконтрольованій території.
Дозволені до переміщення товари:
- харчові продукти у визначенні Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів», які переміщаються в складі гуманітарних вантажів;
- лікарські засоби у визначенні Закону України «Про лікарські засоби» та вироби медичного призначення, що переміщуються в складі гуманітарних вантажів;
- товари і продукція (зокрема ті, що забезпечують функціонування й обслуговування або необхідні у виробничому процесі) металургійної, гірничо-збагачувальної, вугледобувної та енергогенерувальної галузей, об’єктів критичної інфраструктури за переліком та обсягами (вартість, вага, кількість), які затверджуються спільним рішенням МТОТ і Мінекономрозвитку.
Суб’єкта господарювання не включать до переліку й не дозволять переміщати товари:
- Якщо від правоохоронних органів надійде інформація, що товар може бути використаний із метою ведення терористичної діяльності або вчинення іншого злочину, або про причетність власника або одержувача товару до незаконного збройного (воєнізованого) формування, або про використання коштів за постачений товар із метою фінансування тероризму.
- За наявності інформації про порушення одержувачем і/або постачальником товару бюджетного, податкового та/або митного законодавства.
- У разі відсутності власника та/або одержувача товару за адресою, що міститься у відомостях, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, або наявність інших обставин, які унеможливлюють встановлення місце перебування власника та/або одержувача товару.
- Надання недостовірної інформації про заявника та/або товар.
Порядком також встановлено, що на контрольованій території в районі проведення антитерористичної операції є майданчики, на яких здійснюється роздрібна та дрібнооптова торгівля продуктами харчування, засобами особистої гігієни, одягом і взуттям, побутовою хімією, а також надання послуг, гуманітарної та благодійної допомоги (гуманітарно-логістичні центри).
Гуманітарно-логістичні центри створюються й облаштовуються на контрольованій території між контрольним пунктом в’їзду/виїзду й лінією дотику. Місце розташування гуманітарно-логістичних центрів затверджується керівником антитерористичної операції. Порядок провадження торговельної діяльності, правила торговельного обслуговування та надання послуг у гуманітарно-логістичних центрах визначаються обласними військово-цивільними адміністраціями. Перелік і обсяги (вартість, вага, кількість) товарів, що переміщуються до/з гуманітарно-логістичних центрів і через лінію дотику, визначаються МТОТ (поки не визначені). Контрольні заходи з переміщення товарів до/з гуманітарно-логістичних центрів здійснюють посадовці ДФС. Матеріально-технічне та інші види забезпечення гуманітарно-логістичних центрів, а також організація їх охорони покладаються на обласні цивільні та військові адміністрації.
Порядком також встановлюються правила переміщення гуманітарних вантажів на тимчасово неконтрольовану територію і правила переміщення товарів залізничним транспортом, які більше стосуються юридичних осіб, ніж фізичних осіб.