Рінат Ахметов розповів про свою роль у боротьбі з коронавірусом
– Після того, як президент зустрівся з представниками великого бізнесу й попросив їх про допомогу, стало відомо, що за вами закріпили такі регіони: Івано-Франківська, Львівська, Донецька, Луганська області та місто Кривий Ріг. Чи додалися до цих регіонів ще якісь області або міста? Після цієї зустрічі опоненти Володимира Зеленського сказали про те, що президент віддав регіони на відкуп олігархам. Щоб ви на це відповіли?
– Почну з другої частини питання. Не потрібно красиво кричати – треба робити красиві вчинки. Я бачив і знаю багатьох, хто вміє голосно і красиво кричати, але не багатьох, хто вміє робити гарні справи. Тому всім «критикам» я б порадив не голосно говорити, а тихо робити.
Що стосується нашої допомоги, то ми допомагаємо всій країні. Бізнеси SCM (System Capital Management Limited– холдингова компанія, що належить Рінату Ахметову – ред.) працюють практично в кожній області. Тому наш обов'язок – допомогти кожному місту й кожній області, допомогти Києву, допомогти всій Україні. Бізнес SCM завжди допомагав – тим паче ми не збиралися залишатися осторонь зараз.
Жодна країна світу не була готова до епідемії такого масштабу. І впоратися з нею можна тільки разом, об'єднавши зусилля – центральної й регіональної влади, бізнесу й кожного українця. У всіх областях і містах України є «губернатори» (керівники ОДА – ред.) й мери, і всі вони працюють на єдиний результат – зупинити епідемію в країні. Ми як бізнес не «підміняємо» собою владу, а допомагаємо нашій країні. До чого закликали й закликаємо й інші бізнеси.
– У чому полягала ваша допомога для цих регіонів у рамках боротьби з епідемією коронавірусу?
– Ми допомагаємо, насамперед, лікарням і нашим лікарям – закуповуємо ШВЛ та інше обладнання. Це й тести для виявлення вірусу, і засоби захисту для медиків і багато іншого. Закуповуємо саме те, що потрібно кожній конкретній області – працюємо в тісній співпраці з МОЗ і регіональними антикризовими штабами, якими керують «губернатори» й мери.
– Скільки грошей ви вже витратити на боротьбу з епідемією коронавірусу? На що пішли ці гроші?
– На боротьбу з епідемією я виділив 300 мільйонів гривень.
– Як виглядає ваш антикризовий штаб? Оскільки є «Фонд Ріната Ахметова», то можна припустити, що саме ця організація і є таким штабом. Чи довелося створювати якийсь інший штаб? Чи берете участь ви особисто (у чому саме полягає ця участь), чи всю роботу делегуєте менеджерам?
– Я займаюся благодійністю не одне десятиліття, і за цей час у рамках свого Фонду я зібрав дуже сильну команду, яка точно знає, де і яка допомога потрібна саме зараз. Не менш сильні фахівці працюють і в бізнесах SCM. І мій Фонд, і представники бізнесів SCM, і представники футбольного клубу «Шахтар» беруть участь у роботі антикризових штабів у регіонах і містах. Тому що у всіх зараз загальна мета – допомогти регіональним і місцевим властям, допомогти Україні подолати епідемію.
– Як відбувається ваша комунікація з Офісом президента? З ким конкретно ви узгоджуєте свої дії? Чи бачилися ви (розмовляли) з президентом після 16 березня 2020 року, особисто? Якщо так, то про що ви говорили?
– Я ні з ким не погоджую свої дії – тільки зі своєю совістю. Для мене головне – відповісти ствердно на питання, поставлене самому собі: «Чи зробив я все, що міг, щоби допомогти?»
Після 16 березня в мене не було зустрічей із президентом. Якби такі зустрічі були, я обов'язково б про це розповів – саме так я вчинив тоді.
– Яка ситуація, у зв'язку з карантином, на ваших підприємствах? Чи довелося скорочувати людей? Яка кількість людей перебувала у вимушених відпустках?
– Зараз ситуація складна у всіх – й у світі, і в нашій країні. І в маленьких, і в середніх, й у великих. До того ж, я вже говорив і повторю – те, що для одних країн «легкий кашель», для нас – «запалення легенів». Тому із самого початку епідемії та карантину ми закликали всіх об'єднати зусилля для економічного порятунку України.
Зараз для нас, SCM, найголовніше – зробити все необхідне, щоби захистити наших співробітників. Зберегти їхнє здоров'я й робочі місця. Я впевнений, що стабільна робота підприємств – це саме той локомотив, який допоможе країні вистояти і пройти через цю кризу з мінімальними втратами. Зрозуміло, ні про які скорочення людей не йдеться. Це наше тверде рішення.
– Що ви очікуєте від влади взамін на свою допомогу в боротьбі держави з епідемією коронавірусу?
– Нічого. Ні бізнес, ні тим більше я особисто, нічого не чекаємо від влади. Тому що нам від влади нічого не потрібно, крім рівних правил гри й чесної конкуренції. Я впевнений, що й у влади, і в бізнесу одна мета – сильна успішна Україна й щасливі здорові українці. Тому я ще раз закликаю не знецінювати й не принижувати добрі справи.
– Чи виїздили ви за межі країни під час карантину? Якщо так, то куди та з якою метою?
– Ні, не виїжджав – під час карантину (і дотепер) я перебуваю в Києві.
– Якщо коронавірусна інфекція торкнеться вас або ваших близьких, (або ж будь-яка інша хвороба), чи готові ви лікуватися в Україні, допоки тут закриті кордони?
– Якщо це трапиться, то я довірю своє здоров'я українським лікарям. У нас дуже сильні фахівці.
– Чого найбільше в житті боїться Рінат Ахметов?
– У принципі, я нічого не боюся. Але є те, що в мене сильно «болить». Мені боляче, що ось уже 6 років я не був у своєму рідному Донецьку. Що я не можу пройтися рідними вулицями й поговорити з земляками. Що я не можу провідати рідні могили, не можу сходити на могилу батька... Я дуже хочу, щоби це все скоріше сталося. І, напевно, боюся, що це не відбудеться або відбудеться не скоро.