Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Річниця обстрілу Маріуполя: як живуть сьогодні жертви страшної трагедії

24.01.2020

24 січня 2015 року Маріупольський мікрорайон Східний потрапив під дуже сильний обстріл. Він почався о 9:15, коли діти вже висипали на вулиці, а дорослі поспішали на ринки, в магазини і аптеки…

Вікна тремтіли по всьому місту, а Східний був оповитий димом. Горіли будинки і машини. На вулицях лежали мертві діти, жінки, літні люди... 31 загиблий, 117 поранених – такий страшний підсумок тієї чорної суботи.

Фонд Ріната Ахметова миттєво відреагував на трагедію. У лікарні міста доставляли необхідні медикаменти для проведення термінових операцій. Волонтери Фонду чергували в міських клініках, щоб оперативно вирішувати всі питання постраждалих і сприяти роботі лікарів. Більше ніж 500 сімей, які опинилися без їжі та притулку, отримали продуктову допомогу. Також заступили на вахту кризові психологи Фонду. Вони працювали з тими, хто опинився під обстрілом, сім'ями загиблих і поранених.

За рішенням Ріната Ахметова, Фонд взяв на себе супровід 71 дорослого та 9 дітей, які потребували невідкладного лікування.

Серед тих, хто потрапив в епіцентр обстрілу, була Мілана Абдурашитова, якій ледь виповнилося три рочки. Вона вижила завдяки мамі, яка врятувала доньку ціною свого життя, закривши собою. В той день Мілана залишилась без ніжки...

Дворічна Анна Овчаренко під час обстрілу Східного теж втратила маму. Її на очах у дитини вбило осколком снаряда, який залетів у вікно квартири. Аннусю врятував холодильник, що прийняв вибухову хвилю на себе. Валентина Кунєва, бабуся дівчинки, згадує:

«Вона стала розмовляти, як доросла: «Я ж казала мамі, щоб вона не стояла біля віконця. Мама мене не послухала і впала…»

Маші Демченко на момент трагедії було три роки. Яна, мама дитини, з жахом згадує, як пролунали залпи і гул, як небо прорізали снаряди. Вона взяла доньку на руки і сховалася за господарчу будівлю, а через кілька секунд почула, як в укриття врізаються гарячі уламки. Тільки вдома Яна помітила, що Машу поранило – постраждала ручка. Травма була настільки серйозною, що лікарям довелося збирати праву руку буквально по шматочках.

«Фонд Ріната Ахметова відразу привіз медикаменти для Маші. Я не могла навіть збагнути: що, де... Все необхідне привезли, аж до бинта, до ватки», – згадує Яна Демченко.

Маша, Оля й Анна – постійні учасниці проєкту «Рінат Ахметов – Дітям. Реабілітація поранених дітей». Завдяки індивідуальним програмам реабілітації та допомозі кваліфікованих психологів Фонду дівчатка вчаться справлятися з травмами війни. Вони потоваришували під час спільного оздоровлення по проєкту Фонда.

У вересні 2018 року в Маріуполі до МІЖНАРОДНОГО дня миру відкрили мурал «Мілана», на якому дівчинка обіймає ведмедика. Новий символ міста з'явився завдяки Фонду Ріната Ахметова, а ідею втілив український художник Саша Корбан. Жителі Маріуполя вважають, що мурал став символом нової надії не тільки для міста, а й для всієї України.