Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Рецепти від дитячих маніпуляцій: як пройшла «Тепла зустріч» з батьками

17.06.2024

14 червня 2024 року відбулася чергова «Тепла зустріч» батьків з психологом на дуже складну та актуальну тему, присвячену дитячим маніпуляціям.

Онлайн-захід, організований Фондом Ріната Ахметова в межах програми «Сирітству – Ні!», зібрав понад 190 учасників, які прагнули зрозуміти, як виявляти дитячі маніпуляції та правильно реагувати на маніпулятивну поведінку дітей.

На зустрічі були присутні батьки-вихователі, усиновителі, прийомні батьки, опікуни та патронатні вихователі.

Психологиня та мама-вихователька дитячого будинку сімейного типу Людмила Відніченко детально розповіла про цілі дитячих маніпуляцій, про ключові причини маніпулятивної поведінки, про вплив маніпуляцій на розвиток дитини та пояснила, як реагувати на маніпулятивну поведінку й успішно з нею справлятися в домашніх умовах.

Психологиня зазначила, що головна мета дитячих маніпуляцій – це отримати бажане. Досить часто діти різного віку прагнуть задовольнити свої бажання за допомогою хитрощів та маніпуляцій, оскільки в такий спосіб вони легше досягають бажаного результату.

За словами фахівчині, маніпулятивна поведінка у дітей часто виникає через недостатню емоційну зрілість, відсутність життєвого досвіду, потребу в увазі та контролі, через низьку самооцінку. Окрім цього, причиною виникнення маніпуляцій може бути негативний досвід взаємодії дитини із дорослими (зрада), а також відсутність єдиної системи виховання (виховний дисбаланс).

Ще однією поширеною причиною маніпулятивної поведінки дітей є така ж сама поведінка зі сторони батьків.

«Не виховуйте дітей, а виховуйте себе», – згадала мудрий вислів психологиня. – «Батьки – це мудрі поводирі по життю. Коли будуть змінюватися батьки, будуть змінюватися діти».

Експертка вважає, що батьки часто самі провокують виникнення дитячих маніпуляцій, роблячи все за дитину.

Спікерка наголосила на важливості розпізнавання маніпулятивних тактик, як-от викликання почуття провини або істерики, та поділилася стратегіями для ефективного спілкування з дитиною.

«Не можливо подолати маніпулятивну поведінку у дітей, не знаючи її мотивів», – зазначає Людмила Відніченко.

Психологиня порадила у вихованні дітей дотримуватися мудрої дисципліни, встановлювати чіткі правила, знаходити час для спілкування з дитиною та разом шукати шляхи вирішення проблем, а головне – бути прикладом психологічно здорової поведінки.

«Щирі стосунки та відверта розмова – це ліки від дитячих маніпуляцій», – наголошує Людмила Відніченко.

Фахівчиня наводила батькам характерні приклади з реальних життєвих та професійних ситуацій, а також надала цінні поради батькам щодо побудови здорових стосунків без маніпуляцій. Також спікерка запропонувала учасникам зустрічі список рекомендованої літератури та фільмів для вивчення дитячої психології.

«Теплу зустріч» високо оцінили учасники, які залишили велику кількість подяк спікеру та команді за організацію заходу й висловили сподівання на подальші зустрічі у формі освітніх вебінарів для зміцнення сімейних цінностей і забезпечення благополуччя дитини.

Відгуки учасників зустрічі

«Дуже вдячні організаторам за цю зустріч і спікеру, що ділитеся з нами своїми знаннями й досвідом. Лекція була дуже цікавою, сподіваємося на проведення таких лекцій і надалі»

«Як добре що зараз є такі зустрічі! Ці навчання ‒ нереально позитивний досвід і підхід до нашого життя. Якби все це було раніше, скільки нервових клітин у мене залишилося б неушкодженими!»

«Дякую, дуже корисно та цікаво, сподобалися приклади з особистого досвіду. Багато нового дізналася. Хотілося б разом з вами ще більше вивчати дитячу психологію, особливо травмованих діточок»

«Дякую! Це дуже цікава та потрібна тема, мабуть, для кожного з батьків»

«Дуже важлива для нас тема. Дуже раді, що послухали її. Дякую за зустріч!»

Також читайте про кроки подолання проблемної поведінки підлітків тут.