ПИТАННЯ ПСИХОЛОГУ: дитина стала агресивною
Психологи Гуманітарного штабу Ріната Ахметова продовжують відповідати на онлайн-запитання мешканців Донбасу й переселенців, яким необхідна консультація. Найактуальніші з них публікуємо на нашому сайті.
Питання: Доброго дня! Я Інна зі Жданівки. Моєму синові 7 років. Цього року він пішов до школи. Зі світлого малюка перетворився на агресора. Мене не слухає, сестру б’є й хатніх тварин кривдити почав.
Відповідь Марини Сорокіної, координатора Психологічної служби Гуманітарного штабу Ріната Ахметова:
Те, що дитина почала бити сестру й хатніх тварин, свідчить про те, що ваш син зміщує агресію. Що це означає? Дитина злиться, найімовірніше, на когось із дорослих, але адресату проявити свої почуття боїться, тому зганяє агресію на слабших.
Досить часто зміщена агресія спостерігається в дітей, які пережили травму війни. У такому разі дитина насправді відчуває страх, бо світ для неї стає вкрай небезпечним місцем і дитина вибирає стратегію нападати.
Вам варто звернутися по очну консультацію до психолога, щоби, по-перше, визначити, що саме є джерелом напруги, а по-друге – допомогти стабілізувати емоційний стан вашого сина.
Ваші дії в ситуації, що склалася:
- Насамперед, подумайте, чи не висуваєте ви занадто багато вимог до дитини, не завищили планку, чи допомагаєте, якщо вона потребує допомоги, чи часто караєте за погані оцінки чи незадовільну поведінку в школі. Пам’ятайте, що хата – це те місце, де дитина має почуватися в безпеці. Дитина має відчувати прийняття батьків у будь-який ситуації і знати, що у разі утруднення вона завжди може розраховувати на підтримку.
- Можливою причиною такої поведінки дитини можуть бути складні стосунки з однокласниками або вчителем. Спокійно поговоріть із сином, і постарайтеся з’ясувати, як він почувається в школі. Якщо причина того, що відбувається криється в школі, допоможіть дитині впоратися з труднощами, не залишайте її наодинці з проблемою. Не чекайте, поки саме все «розсмокчеться».
- Не можна забороняти дитині проявляти агресію. Пригнічена злість веде до різних психосоматичних захворювань, розвитку неврозів. Ваше завдання – навчити дитину проявляти агресію соціально-прийнятним способом (влаштуйте бій подушками, запропонуйте синові побити м’яке крісло тощо)
- Дотримуйтеся режиму дня.
- Опануйте метод «активного слухання». Для цього прочитайте книгу чудового дитячого психолога Ю. Б. Гіппенрейтер «Спілкуватися з дитиною. Як?»
- Частіше обіймайте сина й говоріть, що любите його.
- Попросіть дитину намалювати свій страх / страхи. Запропонуйте синові позбутися страху якимось способом (лист можна зім’яти й розірвати, спалити або зробити страх смішним).
- Якщо син відчує вашу підтримку, буде впевнений, що ви його приймаєте й любите таким, яким він є, – впоратися з проблемою буде значно легше