Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Проєкт Фонду Ріната Ахметова «Подолати. Допомагає психолог»: що таке соціальний стрес і як на нього реагувати

10.02.2022

Фонд Ріната Ахметова продовжує цикл прямих ефірів із надання психологічної допомоги жителям Донбасу. Онлайн-трансляції та вебінари проходять у рамках проєкту «Голоси Мирних. Музей Фонду Ріната Ахметова» на діджитал-майданчиках Фонду. Глядачі можуть поставити експертам запитання, які найбільше їх хвилюють. 

Що таке паніка? Як реагувати на соціальний стрес мирним жителям Донбасу, які живуть уздовж лінії розмежування? Що робити в разі панічної атаки та як її подолати? На ці та інші запитання глядачів відповідала лікарка-психотерапевт, клінічна психологиня, фахівчиня з кризової психології та подолання травматичного досвіду, координаторка психологічної служби Фонду Ріната Ахметова Альона Лук'янчук. Вона з 2014 року допомагає жителям Донбасу справлятися з негативними наслідками пережитих ними подій.

Зокрема, фахівчиня розповіла про те, що таке паніка та чим вона відрізняється від стресу.

– Потрібно розуміти, що паніка – це певний комплекс психологічних та фізіологічних реакцій організму на загрозу життю. На відміну від стресу – це разова реакція організму. З одного боку, це підвищення адреналіну в крові, почастішання серцебиття та дихання тощо. А з іншого – наростання тривоги та страху. Варто зазначити, що це може не завжди бути реальною загрозою, іноді ми просто можемо її відтворити, ‒ пояснила психологиня.

Крім того, Альона Лук'янчук поділилася тим, що таке соціальний стрес і як на нього реагувати.

– Насамперед соціальний стрес характеризується небезпечним середовищем проживання людей, а також несприятливими економічними, соціальними, біологічними та психологічними змінами. Все те, що стосується не вас персонально, а суспільства чи групи людей, де є небезпечні явища, – це  і є соціальний стрес, – пояснила спікерка.

За її словами, дуже важливо об'єктивно оцінювати ситуацію й чітко розуміти, на що ви можете вплинути, а на що ні.

– Важливо залишатися в колі розуміння того, що ви можете контролювати. Ви точно можете вплинути на своє життя та життя своїх близьких людей. Це усвідомлення допомагає вкотре не нагнітати панічних настроїв, – додала фахівчиня.

Психологиня також поділилася своїми порадами щодо подолання панічної атаки.

– Для початку потрібно зробити кілька глибоких вдихів і цим наситити киснем наш організм. Крім того, вам необхідно повернутись у власне тіло. Для цього ви можете напружити м'язи або навіть поприсідати. Умийтеся холодною водою, якщо є така можливість. Тобто необхідно зробити все те, щоб ваш організм отримав від вас сигнал і відчув, що реальної загрози немає, – підсумувала гостя ефіру. 

Щоб зрозуміти, чи потрібна вам психологічна допомога, можна пройти тест на сайті Фонду Ріната Ахметова: akhmetovfoundation.org/test/nuzhna-ly-vam-psyhologycheskaya-pomosch.

Ви також можете звернутися за допомогою до психологів Фонду за телефоном гарячої лінії: 0800509001.

Музей «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова зібрав 13 000 свідчень очевидців воєнних дій на Донбасі. Це безпечний, довірчий простір, де мирні жителі можуть розповісти про пережите ними заради майбутнього, заради миру. Ознайомитися з історіями людей із Донецької та Луганської областей, а також залишити свою можна тут: https://civilvoicesmuseum.org/stories.

За 16 років роботи Фонд допоміг вижити 8 млн осіб, із них 3.5 млн отримали допомогу на Донбасі в рамках програми «Гуманітарний Штаб Ріната Ахметова».