Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Правовий лікнеп: чому роботодавцям вигідно працевлаштовувати переселенців? – ЗМІ

12.03.2016

Як передає портал perecelenec.com.ua, з березня минулого року у сфері працевлаштування ВПО є низка особливостей, які викначаються ЗУ № 245–19 від 05.03.2015 р. Цей законопроект передбачає перелік заходів, що сприяють працевлаштуванню переселенців із Донецької та Луганської областей, а також АР Крим, серед яких і переваги для підприємств і підприємців, котрі надають робоче місце переселенцям. Як саме цей закон може допомогти вимушеним переселенцям із пошуком роботи й чому роботодавцям вигідно приймати на роботу переселенців, допоможе дізнатися лікнеп підготовлений ГО «Український захист».

Чому роботодавцям вигідно приймати на роботу переселенців?

  1. Компенсація заробітної плати

Згідно з пунктом 24 ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення соціального захисту внутрішньо переміщених осіб», роботодавцям, які працевлаштовують ВПО, належить компенсація витрат на оплату праці. Водночас вказано, що ця сума не має перевищувати середній рівень заробітної плати в цьому регіоні за попередній місяць.

Зазначені витрати включають основну та додаткову заробітну плату, визначену відповідно до частин першої та другої статті 2 Закону України «Про оплату праці», та суму єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нарахованого на такі виплати.

Що потрібно зробити, щоб отримати компенсацію?

Компенсація загальною тривалістю не більше ніж 6 місяців надається, якщо роботодавець працевлаштував зареєстрованого безробітного з числа ВПО, на умовах строкового трудового договору, але тільки за умови збереження гарантій зайнятості такої особи упродовж періоду, що перевищує тривалість виплати удвічі.

Порядок оформлення компенсації заробітної плати:

– упродовж двох місяців із дня працевлаштування ВПО, роботодавець має подати в Центр зайнятості заяву, викладену в довільній формі, на призначення компенсації, до якої необхідно додати копію трудового договору або інший документ, що підтверджує факт працевлаштування вимушено-переміщеної особи;

– не пізніше 5 днів із моменту нарахування заробітної плати, на яку нараховується компенсація, подати відомість за формою;

– рішення про призначення компенсації приймається ЦЗ упродовж 10 днів із дня подання заяви роботодавцем;

– у разі, якщо прийнято позитивне рішення про призначення компенсації, між ЦЗ і роботодавцем упродовж 7 днів укладається договір;

Як визначається термін надання компенсації заробітної плати ВПО?

Цей термін визначається рішенням, погодженим з органами зайнятості та трудової міграції, координаційних комітетів сприяння зайнятості. Такі виплати призначаються на термін не більше ніж 6 місяців. Термін трудової угоди має перевищувати термін призначення компенсації не менше ніж удвічі.

Як здійснюється контроль за виконанням договору?

Уповноважені представники Центру зайнятості населення відвідують роботодавця не рідше, ніж 1 раз на три місяці або за письмовим повідомленням про факти порушення роботодавцем умов компенсації й перевіряють достовірність відомостей і виконання умов договору упродовж терміну його дії.

Чи потрібно повертати компенсацію, якщо ВПО було звільнено раніше встановленого терміну?

У разі передчасного звільнення ВПО або розірвання трудового договору з формулюванням «за згодою сторін», раніше терміну, встановленого на отримання компенсації заробітної плати, роботодавець має у повному обсязі повернути отриману суму компенсації.

  1. Компенсація витрат на перепідготовку та підвищення рівня кваліфікації

Закон України № 245–19 прописує, що роботодавцю, який приймає на роботу ВПО на термін від 12 місяців, надається компенсація на перепідготовку й підвищення кваліфікації таких осіб. Сума матеріальної компенсації встановлюється в межах вартості зазначених форм навчання. Важливо: відшкодування витрачених на навчання ВПО коштів не може перевищувати десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на дату здійснення роботодавцем такої оплати.

У якому разі можуть відмовити у призначенні компенсації?

У компенсації заробітної плати ВПО і відшкодування коштів, витрачених на перепідготовку ВПО згідно з постановою КМУ № 696 від 8.09.2015 р. можуть відмовити в разі, якщо:

– у роботодавця є заборгованість в оплаті єдиного соціального внеску на загальнодержавне соціальне страхування або внесків на пенсійне страхування;

– підприємець визнаний в установленому порядку банкрутом чи проти нього заведено справу про банкрутство;

Також ця виплата компенсації роботодавцю може бути припинена в разі закінчення терміну дії довідки ВПО: у такому разі відшкодування коштів триває після продовження довідки. Ця норма діяла до набрання чинності закону № 921–19, що скасовує необхідність продовжувати довідки ВПО.

Крім загальної для безробітних допомоги з безробіття, переселенці, що стали на облік у Центрі зайнятості, можуть розраховувати на:

– відшкодування транспортних витрат, яких вони зазнали під час переїзду в іншу адміністративно-територіальну одиницю за місцем працевлаштування;

– компенсацію коштів, витрачених на проходження медичного та наркологічного огляду відповідно до законодавства, у разі якщо цього вимагають умови працевлаштування.

Треба зазначити, що фінансування всіх заходів щодо сприяння працевлаштуванню переселенців надається на ВПО, раніше зареєстрованих як безробітних, працевлаштованих за направленням Адміністративних Центрів зайнятості.

ДЖЕРЕЛО