Поради переселенцям від юристів
Які документи необхідно зібрати й куди звертатися, щоб отримати пенсійні та інші виплати? Як відбувається процедура фізичної ідентифікації ВПО, як проводяться перевірки за тимчасовим місцем проживання? Що потрібно брати із собою, якщо народила дитину на непідконтрольній Україні території, щоб отримати належні виплати? Що робити, якщо відмовляють у виплаті у зв’язку з порушенням строку подання документів? Про це розповідає адвокат Яніна Осьмак, передають «Донецкие новости» з посиланням на «Громадське радіо».
– Ми говоримо про пенсійні та інші виплати для внутрішньо переміщених осіб. Коли мова йде про інші виплати, що мається на увазі?
– Внутрішньо переміщені особи мають право на інші виплати, крім пенсійних. Це адресна допомога для ВПО, виплати на дітей, виплати особам-пенсіонерам, які працюють, а також людям з інвалідністю. Щоб отримати ці виплати переселенці, насамперед, мають стати на облік у Головних управліннях праці та соціального захисту населення (УПСЗН) за місцем, де вони тепер проживають. Отримати довідку внутрішньо переміщеної особи.
8 червня 2016 року було внесено зміни до постанови Кабміну про поставлення на облік і порядок виплат ВПО. Були внесені зміни й щодо довідок – тепер вони безстрокові. Крім того, якщо раніше діти вписувалися в довідку матері, то тепер на дітей потрібно оформляти окрему довідку. Також реєструватися потрібно за реальною адресою, де проживають люди.
– Але ж не кожна людина може знайти житло з можливістю там зареєструватися або оформити договір оренди.
– В УТЗСН договорів оренди не вимагають:
- люди приходять і кажуть адресу, раніше вимагали ще паспорт особи, якій належить житло, зараз цього вже не вимагають;
- упродовж 15 днів із моменту подання заяви про взяття на облік комісія перевіряє наявність особи за цим місцем проживання. Людина має право отримати довідку переселенця в день звернення, а потім, упродовж 15 днів, приходить ця комісія;
- якщо особи немає вдома, або взагалі нікого немає вдома, члени комісії залишають повідомлення, що упродовж 3 днів переселенець має з’явитися для фізичної ідентифікації. Тобто прийти і сказати – ось я;
- якщо ж особа не з’являється в ці 3 дні, тоді їй надають ще 3 дні, її викликають телефоном. Але в разі повторного повідомлення, УПСЗН робить запит у прикордонну службу, щоб з’ясувати: чи виїхала особа за кордон або на непідконтрольну територію. Тобто зараз виключається можливість зареєструватися й поїхати жити до себе на непідконтрольну територію.
- потім комісія складає акт перевірки житлово-побутових умов переселенця за вказаною в довідці ВПО адресою.
Якщо особа пройшла фізичну ідентифікацію, тоді і призначаються виплати.
Про суми: на неповнолітніх дітей надається допомога в розмірі 880 грн; особам, які працюють, надається 440 грн; пенсіонерам – також 880 грн; а людям з інвалідністю – 1070 грн.
– А якщо говорити про переоформлення пенсій за новим місцем проживання, на що треба звертати увагу?
– Насамперед, потрібна довідка внутрішньо переміщеної особи. Зараз не потрібен штамп міграційної служби, із січня міграційна служба ці штампи не ставить.
Особа повинна мати:
- копію та оригінал паспорту;
- пенсійне посвідчення, якщо воно є, адже буває, що людина його загубила, залишила на непідконтрольній території;
- копію ідентифікаційного коду та його оригінал для звірення;
- а також ще одне нововведення – обов’язковий рахунок в «Ощадбанку». Якщо раніше переселенцям можна було отримувати гроші у відділення поштового зв’язку, або в інших банках, то зараз держава ввела монополію «Ощадбанку».
Особа має піти у відділення «Ощадбанку», відкрити там рахунок, їй нададуть заяву про перерахування коштів на цей рахунок. З цими документами людина звертається до відділення Пенсійного фонду за місцем свого тимчасового проживання, подає туди ці документи. Коли особа принесла ці документи, Пенсійний фонд звертається до УПСЗН із метою отримання інформації, чи пройшла ця людина фізичну ідентифікацію і призначені їй виплати. Вони запитують справу з Пенсійного фонду України в електронному вигляді й нараховують людині пенсійні виплати.
Ще я б порадила всім остерігатися шахраїв.
– А який це має вигляд?
– Ми, адвокати, з цим стикаємося щодня. Є люди, які володіють базою даних, досі не з’ясовано, де вони її беруть. Вони телефонують і можуть відрекомендуватися службою безпеки «Ощадбанку». Знаючи про те, що людина недавно переоформила пенсію, вони запитують номер картки, паролі й так далі, уточнюючи, що інакше картка буде заблокована.
Людина думає, що це дійсно перевірка «Ощадбанку», і вони диктують усі дані. За пару хвилин грошей на картці вже немає. І це дуже складно відстежити, тому що гроші знімають через інтернет, а потім ще десь, і цих заяв у поліції дуже багато.
Просто хочу попередити пенсіонерів: ніколи жодні служби безпеки не телефонують особам і не питають номери карток, тим більше паролі або коди на картці, тому нікому й ніколи не потрібно нічого диктувати. Працівники банку самі знають інформацію, яка їм потрібна, вона є в базі, і ніколи нікому не телефонують.
Така ситуація сталася з батьком мого чоловіка: йому також зателефонували. Він уже нам повідомив, що йому телефонують представники банку, називають його номер картки, вимагають додаткову інформацію. Він їм сказав перетелефонувати о третій годині. І вони перетелефонували: «Ну що ви там, повідомляєте чи ні, я вам блокую картку?» А всі пенсіонери налякані тим, що їм заблокують картку, тому що її дуже складно потім розблокувати, треба перевипускати, місяць чекати, тому що картка надходить із Києва. Всі цим налякані, тому що знають, що це трапляється дуже часто, тому шахраї цим користуються й наживаються на незахищених верствах населення.
– З якими складнощами в оформленні та отриманні пенсійних виплат стикаються переселенці?
– Зараз в адвокатській діяльність є актуальним питання, коли пенсіонер перемістився, переоформив пенсію, але однаково їздить додому, перевіряє житло, і вмирає на непідконтрольній території (НКТ). Свідоцтво про смерть, видане на НКТ, є недійсним, медичні документи про смерть також є недійсними.
Для родичів або спадкоємців є така процедура: законом визначено, що свідоцтво про смерть на підконтрольній Україні території належного зразка можна отримати, тільки встановивши факт смерті особи на НКТ у суді. Тобто мають бути зібрані документи, докази, подано заяву до суду, сплачено судовий збір, і тоді суд встановлює факт смерті особи, і з цим рішенням суду особа йде в органи реєстрації актів громадянського стану й отримує свідоцтво про смерть належного зразка.
– А зараз суд розглядає документи, наприклад довідку лікаря, медустанови про смерть, підписані на непідконтрольній території?
– У практиці Європейського суду з прав людини є таке поняття, як «намібійські винятки». Це коли особа не може підтвердити факт народження, смерті на непідконтрольній території жодними іншими документами.
Люди ще демонструють фото могил, пояснення свідків, але однаково основним документом є медична довідка про те, що людина померла. Так, свідки кажуть, що вони дійсно були на похороні цієї особи, або ця бабуся померла, їй було 90 років, але однаково через рішення Європейського суду, у якому визначені ці «намібійські винятки», суд бере до уваги такі документи медичного характеру.
Є люди, які відразу не думають, що їм потім доведеться оформляти виплати на території України, отримують свідоцтво про смерть на НКТ, а потім вже розуміють, що це свідоцтво їм не потрібне, а потрібне нове свідоцтво про смерть належного зразка. І вони починають збирати документи знову – процедура для людей ускладнюється.
– І те ж саме можна порадити щодо народження дитини?
– Тільки через суд. Як факт смерті, так і факт народження дитини на непідконтрольній території встановлюється тільки через суд.
Є й такі випадки: у нас законом передбачено право оформлення виплат під час народження дитини, для цього жінка має звернутися до органів УПСЗН протягом року з дня народження дитини. Але буває, що вона не змогла виїхати й оформити свідоцтво або щось інші, різні бувають причини. Потім люди оформляють свідоцтво українського зразка і звертаються в УПСЗН. Їм за цією нормою закону відмовляють, оскільки на заяву передбачено рік. Але вже є низка судових рішень, коли особа пропустила цей термін із поважних причин, бо не було належним чином оформленого свідоцтва. І суди вже стають на захист таких осіб, таких випадків мало, але їх стає чимраз більше. Й апеляція їх навіть підтримує.
ДЖЕРЕЛО