Поради мамам-годувальницям у новорічні свята
Наближається Новий рік, і на гарячу лінію Гуманітарного штабу Ріната Ахметова дедалі частіше надходять запитання від мам, які годують груддю, про те, як поєднати свято і грудне вигодовування. Розповідає Ксенія Соловей, керівник Національного руху на підтримку грудного вигодовування «Молочні ріки України», партнер ЮНІСЕФ за програмою підтримки грудного вигодовування в кризових ситуаціях.
Новорічні свята для мами-годувальниці – зовсім не привід заточити себе в чотирьох стінах і боятися піти до когось у гості, щоб не спокуситися застіллям. Достатньо лише знати деякі правила.
Якщо ви йдете в гості, а малюка плануєте залишити з бабусею
- Заготовте зціджене молоко. Зберігайте його в холодильнику. Навчіть (бабусю, няню) зігрівати молоко на водяній бані.
- Постарайтеся перед виходом добре погодувати дитину грудьми. Прикладіть і до однієї груді, і до іншої.
- Налаштуйтеся на відпочинок, «відпустіть» дитину, дозвольте іншим людям (бабусі, няні) догледіти малюка, заспокойтесь.
- Одягайтеся в такий одяг, у якому вам буде легко дістатися до грудей і зцідити. Бо молоко буде прибувати.
- Заздалегідь випробуйте способи зціджування, щоб у розпал свята для вас це була знайома процедура. Можна, наприклад, використовувати як молоковідсмоктувач, так і зціджувати руками.
- На вулиці: якщо відчуваєте наповнення грудей, приплив – знайдіть можливість відцідити груди до відчуття комфорту.
Рекомендації для тих, хто залишиться з малюком вдома
- Будьте спокійні, ви людина, на яку зараз спирається малюк, ваш спокій – спокій дитини. Ви обов’язково з усім впораєтеся!
- Якщо малюк розплакався – шукайте різні способи заспокоїти малюка залежно від його віку: білий шум, заколисування, сповивання, перемикання уваги, цікаві заняття, ігри, перегляд мультфільмів.
- Уникайте використання пустушок, якщо дитину ними не заспокоювали раніше.
- Годування зцідженим молоком краще організувати з чашки, ложки, шприца. Звичайно, краще, щоб ці способи годування були заздалегідь випробувані, так дитині буде простіше їх прийняти за відсутності мами.
- Нічна відсутність мами: якщо зазвичай дитина спить із мамою (спільний сон) – лягайте спати з дитиною. Після пробудження – носимо, качаємо, наспівуємо мамині колискові, можна також використовувати білий шум.
Частування в новорічну ніч
Немає підстав сидіти на жорсткій дієті мамі, у якої дитина не проявляє алергічних реакцій – пробуйте частування, вибирайте ті сезонні продукти, до яких ви звикли. Головний принцип – різноманітна, якісна їжа. Уникайте екзотичних фруктів і овочів. Можна багато, але потрошки.
Загальні правила годування в період зимових канікул
- Не забувайте годувати грудьми! Великі перерви можуть призвести до зниження вироблення молока, а також лактостазу.
- Пийте воду, бо спрага – ворог годування грудьми.
- Обов’язково їжте! Не забувайте про це.
- Знаходьте час відпочивати – суєта святкових днів, стомлення також можуть вплинути на лактацію і призвести до лактостазу.
У межах програми «Допоможемо дітям» Гуманітарний штаб Ріната Ахметова у співпраці з ЮНІСЕФ надає інформаційну підтримку матерям, які постраждали в результаті конфлікту на Донбасі. Поставити онлайн-запитання консультанту з грудного вигодовування можна за посиланням.