ПОРАДА ЮРИСТА. Як довести в українських держорганах факт смерті родича на непідконтрольних територіях?

У разі смерті когось із рідних на тимчасово непідконтрольній території Донбасу, потрібно звертатися до суду, оскільки інші механізми встановлення факту смерті досі не діють.
Незважаючи на те, що закон України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» передбачає, що будь-який акт, ухвалений на тимчасово непідконтрольній території, є недійсним, окрім документів, що підтверджують факт народження або смерті, реєстрація народження та смерті продовжує здійснюватися через суд.
Таким чином, для того, щоб отримати свідоцтва про смерть особи, яка померла на тимчасово непідконтрольній території Донецької та Луганської областей, необхідно:
- Звернутися до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану (далі - РАЦС) у межах території, підконтрольної Україні, та отримати письмову відмову, яка має бути використана при підготовці заяви до суду.
- Звернутися до будь-якого суду на підконтрольній території України заяву про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України. Радимо звертатися до суду, за місцезнаходженням якого розташовано РАЦС, у якому було отримано відмову, так буде оперативно та зручно отримати рішення суду й одразу ж звернутися до РАЦСу за отриманням свідоцтва.
- Після позитивного рішення суду звернутися до РАЦСу за отриманням свідоцтва про смерть.
Нюанси подання позову до суду:
- Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України подається до суду родичами померлого або їхніми представниками, адвокатами (ст.257-1 Цивільного процесуального кодексу України). При цьому, останні повинні мати довіреність від родича, інтереси якого вони представляють або договір з адвокатом.
- Пунктом 21 статті 5 закону України «Про судовий збір» від сплати звільнено заявників за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв'язку зі збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування у полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно чи інші об'єкти. Таким чином, за подання до суду заяви про встановлення факту смерті особи, яка перебуває на тимчасово окупованій території Донбасу, судовий збір не стягується.
- Судова процедура встановлення юридичного факту здійснюється без залучення відповідача.
- Зацікавленою стороною є орган РАЦС, який видав відмову у видачі свідоцтва про смерть.
- Куди зобов'язані ухвалювати рішення про встановлення факту смерті на тимчасово окупованих територіях Донецької або Луганської областей негайно, тобто протягом 1 дня після надходження заяви. На практиці, це може займати кілька днів (за великої завантаженості судді).
- Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Його оскарження не зупиняє виконання цього рішення.
- Копія судового рішення видається особам, які беруть участь у судовому процесі, та негайно надсилається судом до РАЦСу за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
Вимоги до заяви про встановлення юридичного факту:
У заяві має бути зазначено:
- який факт заявник просить суд встановити і з якою метою;
- причини неможливості отримати документ, що засвідчує факт смерті, у нашому випадку, це письмова відмова РАЦСу в реєстрації факту смерті;
- докази, що підтверджують сімейні стосунки з померлим (наприклад, свідоцтво про народження заявника);
- будь-які інші докази, що підтверджують факт смерті.
За відсутності будь-яких доказів про поховання в судовій практиці були випадки витребування суддею фотографій з могили померлого, звуко- та відеозапису, показань свідків.
Після отримання судового рішення про встановлення факту смерті, заявник має право звернутися в будь-який відділ РАЦСу для реєстрації смерті свого родича та отримання свідоцтва про смерть і виписку про смерть для отримання допомоги на поховання.