Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

ПОРАДА ЮРИСТА: Де переселенці можуть отримати безоплатну правову допомогу?

29.03.2018

Стаття 59 Конституції України гарантує всім громадянам України право на безоплатну професійну правову допомогу у ситуаціях, встановлених законом.

Відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу» право на отримання безоплатної первинної допомоги мають всі особи, які перебувають під юрисдикцією України.

Право на безоплатну вторинну правову допомогу мають лише деякі категорії осіб, серед яких:

  • внутрішньо переміщені особи;
  • громадяни України, які звернулися із заявою про взяття їх на облік як внутрішньо переміщених осіб.

Що таке первинна правова допомога

Первинна правова допомога полягає в інформуванні особи про її права та свободи, порядок їхньої реалізації, порядок відновлення в разі їхнього порушення, порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Безоплатна первинна правова допомога охоплює такі види правових послуг:

  1. надання правової інформації;
  2. надання консультацій і пояснень з правових питань;
  3. складання заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру);
  4. надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

Що таке вторинна правова допомога

Вторинна правова допомога полягає в створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя.

Безоплатна вторинна правова допомога охоплює такі види правових послуг:

  1. захист, зокрема в суді;
  2. виконання представництва інтересів осіб в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;
  3. складання документів процесуального характеру.

Внутрішньо переміщені особи мають право безоплатно отримати всі три види правових послуг, а громадяни України, які звернулися із заявою про взяття їх на облік як внутрішньо переміщених осіб, – на правові послуги, передбачені пунктами 2 і 3, з питань, пов'язаних з отриманням довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, до моменту отримання довідки.

Хто надає безоплатну правову допомогу

Надають безоплатну первинну та вторинну правову допомогу в Україні Центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги (приблизно 550 офісів у всіх регіонах України).

Для надання безоплатної вторинної правової допомоги Центри залучають адвокатів, включених до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.

Центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Міністерство юстиції України створює регіональні та місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, які є територіальними відділеннями Координаційного центру з надання правової допомоги. Метою діяльності Координаційного центру є формування в Україні ефективної системи безоплатної правової допомоги, забезпечення її доступності та якості.

Центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги фінансуються з Державного бюджету України та інших незаборонених законодавством джерел.

Як отримати безоплатну правову допомогу

Отримати безоплатну правову допомогу можна, звернувшись в найближчий Центр з надання безоплатної правової допомоги, з адресами та контактними даними яких можна ознайомитися на сайті Міністерства юстиції України.

З Реєстром адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, можна ознайомитися на сайті Координаційного центру з надання правової допомоги.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги в Україні – 0800 213 103 (цілодобово та безоплатно зі стаціонарних і мобільних телефонів у межах України).

Порядок надання безоплатної правової допомоги

Щоб отримати безоплатну правову допомогу в місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги, треба скласти та подати письмове звернення про надання безоплатної первинної або вторинної правової допомоги. У разі потреби таку заяву допоможе скласти працівник місцевого центру.

До звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги треба додати документ, що підтверджує належність особи до однієї з категорій громадян, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу (довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, паспорт з реєстрацією місця проживання на тимчасово неконтрольованій території).

Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги зобов'язаний ухвалити рішення щодо надання безоплатної вторинної правової допомоги впродовж 10 днів з дня надходження відповідного звернення.

Після ухвалення рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги призначає адвоката, який надає безоплатну вторинну правову допомогу. Під час призначення адвоката враховуються його спеціалізація, досвід роботи, навантаження, складність справ, у яких адвокат бере участь.

Адвокат, який надає безоплатну вторинну правову допомогу, зобов'язаний:

1) неухильно дотримуватися вимог Конституції України, закону «Про безоплатну правову допомогу», інших нормативно-правових актів;

2) надавати безоплатну вторинну правову допомогу якісно в обсязі та за терміни, визначені договором про надання такої допомоги;

3) не розголошувати конфіденційну інформацію про особу, яка стала йому відомою у зв'язку з наданням безоплатної вторинної правової допомоги.