Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

ПОРАДА ПСИХОЛОГА: Складні стосунки з однокласниками

01.04.2025

 

Не секрет, що в школі дитина не тільки здобуває знання з різних предметів, але також і багато соціальних навичок. Дитина навчається жити в колективі. Формувати стосунки горизонтальні зі своїми однолітками, однокласниками та вертикальні з учителями. Набуває досвіду виходу з конфліктних ситуацій. Стосунки з однокласниками важлива частина шкільного життя дитини. Деякі діти з перших днів у новому колективі вибудовують стосунки та почуваються досить комфортно. Інші відчувають великі складнощі у встановленні контактів з однолітками, стосунки, з часом, можуть зовсім зіпсуватися, і дитина почуватиметься чужою поруч з однокласниками. Сьогодні поговоримо про можливі причини складних стосунків дитини в колективі та способи подолання цієї проблеми.  Найчастішими причинами виникнення складнощів у дитини у стосунках з однокласниками є:

  1. Сором'язливість, закритість дитини.
  2. Неохайний зовнішній вигляд.
  3. Шкільна неуспішність.
  4. Зарозумілість.
  5. Сильні емоційні реакції (дитина дуже часто ображається, плаче або проявляє агресію).
  6. Похмурий, похмурий вираз обличчя.
  7. Ябедництво.
  8. Гіперопіка батьків.
  9. Недостатньо розвинені соціальні навички.
  10. Фізіологічні особливості (зайва вага, косоокість тощо).

 

Якщо в дитини виникли складнощі у стосунках з однолітками, насамперед, варто уважно придивитися до того, як вибудовуються взаємини в сім'ї. Скажімо, у вас єдиний син, ви звикли задовольняти всі його прохання і вимоги за першим покликом. Він звик вважати себе центром всесвіту. Потрапляючи до дитячого колективу, він очікуватиме такого ж ставлення від однокласників.


Або інша ситуація. Ви дуже суворі, часто караєте дитину, або не караєте, але й уваги, теплоти не виявляєте. Емоції, особливо такі, як злість, вдома дитині проявляти заборонено.  Приходячи до дитячого колективу, дитина проявлятиме злість і агресію щодо однокласників.


Якщо ви дозволяєте собі жартувати над фізичною особливістю дитини, скажімо, зайвою вагою, то самооцінка дитини буде низькою, і стати об'єктом для насмішок однокласників у неї є всі шанси.

Можливо, ви жорстко критикуєте щоразу вибір друга вашого сина чи доньки.


Як допомогти дитині впоратися зі складнощами

 

  • Відмовитися від ідеї, що дитина має розібратися сама!  Молодшому школяреві це абсолютно не під силу. Ситуація з однокласниками може лише погіршитися з часом. При цьому дитина відчуватиме себе самотньою, покинутою, залишаючись позбавленою можливості спертися на батьків.
  • Постарайтеся з'ясувати, що саме стало причиною ситуації, що склалася. Поговоріть із дитиною та класним керівником.
  • Намагайтеся формувати теплі дружні стосунки з дитиною.  Поділіться власним життєвим досвідом. Розкажіть, що допомагало вам у конфліктних ситуаціях у шкільні роки. Вислухайте малюка, не давайте жодних оцінок ситуації, «відображайте» почуття дитини: «Ти засмучений», «Це дуже прикро, коли з тобою не розмовляють», «Тобі дуже хочеться налагодити стосунки з однокласниками».
  • Допоможіть дитині побачити, чому ситуація склалася саме таким чином, і подумайте разом, що вона могла б зробити, щоб вона змінилася.
  • Ініціюйте на батьківських зборах різні позакласні заходи. Організуйте похід. Придумайте цікаві конкурси для дітей. Це допоможе згуртувати колектив. Діти отримають можливість поспілкуватися в неформальній обстановці.
  • Запропонуйте дитині запросити кілька однокласників до вас додому, влаштуйте чаювання.
  • Якщо в дитини знижується самооцінка, підберіть позакласні заняття, у якій дитина зможе реалізуватися. Підтримуйте її! Помічайте сильні сторони! Хваліть, кажіть, що любите.  Потрібно, щоб дитина повірила в себе!
  • Пам'ятайте, що переведення в іншу школу часто не має сенсу.  У наступному колективі ситуація може повторитися.
  • Навчіть дитину говорити «НІ» і поважати право іншої дитини їй відмовити.
  • Навчіть дитину проявляти свої почуття і реагувати адекватно ситуації, використовуючи гру.  Можете разом із дитиною придумати казку про дружбу. Нехай герої казки, у різних ситуаціях можуть наполягти на своєму або, навпаки, поступитися, при цьому не втрачаючи самоповаги; спробують домовитися один з одним у конфліктних ситуаціях.

Зараз практично в кожній школі є психолог. Якщо у вас не виходить впоратися із ситуацією самостійно, ви можете звернутися по допомогу до нього або стороннього фахівця.