ПОРАДА ПСИХОЛОГА: Що робити, якщо дитина ревнує батьків?
На гарячу лінію Гуманітарного штабу Ріната Ахметова продовжують надходити звернення від батьків, які потребують кваліфікованої поради психолога. Марина Сорокіна, психолог, координатор Психологічної служби Гуманітарного штабу Ріната Ахметова, відповідає на найактуальніші питання.
«Ще зовсім недавно ваш малюк був однаково ніжний з обома батьками, виявляв любов, радів приходу батьків з роботи. Але раптово ситуація вдома змінилася. Хлопчик з обуренням відштовхує тата від мами, а дівчинка, слухняна та ласкава з батьком, старанно ігнорує маму. Що відбувається? Настала так звана едипальна фаза. Поняття Едипів комплекс було введено Зиґмундом Фрейдом. Едипів комплекс-потяг до одного з батьків протилежної статі та ворожі почуття до одного з батьків своєї статі. Стадія Едипального комплексу припадає на вік від трьох до п'яти років. Іноді починається дещо раніше, приблизно у 2 роки. Кожна дитина індивідуальна, відповідно й цю стадію розвитку діти проживають по-різному. Саме на цій стадії син заявляє мамі, що обов'язково одружиться з нею, а дівчатка збираються виходити заміж за тата. Дитина може ревно ставитися до проявів ніжності та ласки батьків один до одного. Такі прояви є віковою нормою, природною стадією розвитку. У разі неправильної поведінки з боку батьків, дитина може «застрягнути» в цій стадії, що призведе до негативних наслідків, які особливо яскраво проявляються в підлітковому віці. Підлітку складно зрозуміти, чому його так злить і дратує один з батьків. У такій ситуації страждають як батьки, так і діти, які дорослішають. Едипів комплекс може накласти відбиток на все подальше життя людини. Чоловікам і жінкам складно будувати відносини з протилежною статтю. Вони завжди порівнюють свого партнера з татом чи мамою», – пояснює Сорокіна.
Як варто поводитися батькам?
1.Не потурайте дитині, але і не карайте її за такі прояви. Поведінка дитини в цей період досить провокаційна. З одного боку, таке зворушливе ставлення сина до мами, може останню так тішити, що вона мимоволі, неусвідомлено стане заохочувати суперництво сина з татом. Або помічаючи, як дочка лащиться до батька, відчувати роздратування, образу та різко припиняти таку поведінку дочки. Обидві стратегії призведуть до того, що проживання едипового комплексу сповільниться, або дитина і зовсім «застрягне» в едипальній фазі. Донечці варто спокійно та впевнено пояснювати, що у тата вже є дружина, а вона коли виросте, обов'язково зустріне свого коханого та вийде заміж за нього.
2.Віддзеркалюйте та проговорюйте почуття дитини. Дитині варто пояснити: «Ти сердишся на тата за те, що він мене обіймає. Але ми любимо один одного. Коли ти виростеш, одружишся, теж будеш любити й обіймати свою дружину».
3.Говоріть дитині, що ви її любите. Вона не має відчувати відкидання з вашого боку.
4.Одному з батьків протилежної статі з дитиною, тому, до якого дитина відчуває особливо ніжні почуття, важливо помічати малюка, хвалити за досягнення, але водночас чітко розділяти власні межі та м'яко зупиняти малюка.
5.Особливу увагу варто приділити едиповому комплексу, якщо дитина виховується одним із батьків. Найчастіше складності виникають у самотніх мам, які виховують хлопчика. Вам важливо стежити за тим, щоб дитина не зайняла порожнє місце чоловіка поруч з вами. Якщо у вашій родині немає іншого чоловіка, який міг би стати для хлопчика прикладом, це може бути дідусь, дядько або хресний, відведіть хлопчика в спортивну школу до чоловіка-тренера, це допоможе синові сформувати чоловічу ідентичність. Все те саме підходить і для дівчинки. У разі відсутності чоловіка в значущому оточенні дівчинка може досить сильно ідеалізувати чоловічий образ. Важливо, щоб вона бачила чоловіків реальних.