ПОРАДА ПСИХОЛОГА: Формування гендерної ідентичності у дитини
Гендерна ідентичність – внутрішнє самовідчуття людини як представника тієї чи іншої статі. У дошкільному віці у дитини відбувається прийняття гендерної ролі.
У два-три роки дитина розуміє хто вона, хлопчик чи дівчинка. До чотирьох-семи років діти розуміють, що приналежність до статі не зміниться (формується гендерна стійкість). Дівчата точно знають, що вони стануть жінками, а хлопчики – чоловіками.
Гендерне виховання сприяє формуванню таких якостей, як жіночність або мужність, формує культуру взаємин між чоловіком і жінкою, вчить відповідним соціальним ролям.
Як сформувати гендерну ідентичність у дитини – розповідає Марина Сорокіна, координатор Психологічної служби Гуманітарного штабу Ріната Ахметова.
У сучасному світі межі між чоловічими та жіночими ролями виявляються часто досить сильно розмитими. Завдання батьків не тільки зберегти те, що дано природою, а й повністю розкрити та розвинути статеворольову належність дитини. Якщо приділяти недостатньо уваги вихованню гендерної ідентичності, надалі ми можемо спостерігати дуже жіночних хлопчиків або мужніх дівчаток. Не кажучи вже про серйозніші відхилення.
Дедалі частіше можна спостерігати картину, що дитину виховує хтось один із батьків, навіть в повній сім'ї, найчастіше вихованням дитини займається жінка. Та й в дошкільних-шкільних закладах чоловік-вихователь або чоловік-вчитель – велика рідкість.
Чи може дитина повноцінно сформуватися і повністю розкрити свій потенціал в таких умовах – більше риторичне питання. З перших днів появи малюка батькам потрібно усвідомити той факт, що виховувати дитину потрібно спільно.
Ці рекомендації допоможуть вам у формуванні здорової гендерної ідентичності.
1. Дорогі батьки, у вас з'явився не просто милий карапуз, а хлопчик чи дівчинка. Пам'ятайте про це.
2. Якщо у вас народилася дівчинка:
- теплі, близькі стосунки в сім'ї між мамою і татом сприятимуть формуванню здорової ідентичності та сформують враження про щасливе сімейне життя
- дівчинка не менше потребує татової уваги, турботи, любові, ніж маминої
- поважайте вашу дочку як особистість, це допоможе сформувати адекватну самооцінку
- якщо тато суворий або навіть грубий з дочкою, пам'ятайте, що тим самим ви сформуєте спотворене уявлення про те, як чоловік може (має) поводитися з жінкою. Майбутнього чоловіка дівчинка буде вибирати, покладаючись на еталон – батька.
- добре, якщо у мами з дочкою є свої «жіночі секретики», які можна обговорювати в затишному куточку
- мама є своєрідним провідником дівчинки в жіночий світ. Навчіть дівчинку всього, що вмієте самі (це може бути і рукоділля, і секрети фірмових страв, і щоденний догляд за собою)
3. Якщо у вас народився хлопчик
- у вихованні хлопчика повинні брати участь і мама, і тато. Якщо хлопчик виховується тільки жінкою, то може стати занадто фемінним, надмірно м'яким. Якщо ж тільки батьком – хлопчик може вирости жорстким, не рахуватися в майбутньому з жінкою.
- татові важливо ставитися до сина з повагою. Зайва різкість, суворість, жорсткість, командний тон можуть придушити в хлопчика чоловіче начало. Дитина буде рости невпевненою в собі та власних силах.
- у тата з сином можуть бути свої секрети, спільні заняття та розваги. Мамі варто покладатися в цьому на тата.
- чудово, якщо тато навчить сина чоловічої роботи по дому. Прищепить навички проявлення турботи й уваги стосовно жінки (допомогти мамі нести сумку, в мамин День народження разом вибрати квіти)
- важливо формувати відповідальність у хлопчика. Без криків і покарань, а спокійно та доброзичливо допомагати дитині навчитися брати відповідальність за свої слова та дії, виконання обіцянок.
- Не забороняйте хлопчикові проявляти свої почуття
Батьки, почуття міри завжди буде вам хорошим супутником у вихованні дитини. Не перестарайтеся. Пам'ятайте, що дитина будь-якої статі насамперед потребує вашої любові та прийняття!