ПОРАДА ПСИХОЛОГА БАТЬКАМ: Як налагодити взаємини дитини і вітчима?
На гарячу лінію Гуманітарного штабу Ріната Ахметова продовжують надходити звернення від батьків, які потребують кваліфікованої поради психолога. Періодично із запитаннями телефонують або пишуть мами, які виховують дітей без батька. Одна з них недавно поставила таке запитання: «Що робити, якщо в дитини з’явився вітчим?».
Розлучення є досить поширеним явищем у нашому суспільстві. Коли мама готується створювати нову сім’ю, постає питання, як будувати взаємини «дитина-вітчим».
«Спільному проживанню має передувати підготовчий етап. Запрошуйте чоловіка в гості. Дайте можливість дитині до нього звикнути. Не варто проявляти надмірну активність і підштовхувати дитину до вітчима. Намагайтеся поводитися легко й невимушено. Якщо ви будете напружені, дитина обов’язково це помітить і почне тривожитися. Коли вітчим і малюк трохи звикнуть один до одного, можете організовувати спільні походи в парк, кіно, кафе. На цьому етапі важливо, щоб вітчим не займався виховним процесом, вводячи свої правила. Це лише період знайомства й адаптації», – каже Марина Сорокіна, координатор Психологічної служби Гуманітарного штабу Ріната Ахметова.
Коли прийнято остаточне рішення про спільне проживання, обговоріть сімейні правила й питання щодо виховання дитини. Виробіть єдину лінію в цьому питанні. Не вводьте велику кількість нових порядків – дитині буде складно швидко перебудуватися. І, звичайно, поговоріть із самою дитиною. Розкажіть їй про ваші плани. Відповідайте чесно на її запитання.
«Як називати: тато або дядько? Досить важливе питання. Якщо один тато замінює іншого, у дитини виникає плутанина в голові. Вона не розуміє, якщо це тато, то хто та людина, яку вона вважала і називала татом? Чи потрібно любити нового тата і як ставитися до старого? А скільки взагалі буває татів? У таких і багатьох інших питаннях дитина намагається розібратися. Психіка дитини так влаштована, що потребує ясності та визначеності. Якщо це не так, у малюка можуть розвиватися страхи, неврози, втрата довіри до світу. До того ж заміна одного тата іншим – це грубе порушення внутрішньосімейних ролей, і призводить до помилкового розуміння дитиною сімейних цінностей. Тому вітчима дитина може називати на ім’я. Ніколи не порівнюйте тата дитини і вітчима в присутності самої дитини й не говоріть про батька погано. У жодному разі не кидайте фраз типу «Татові ти не потрібен» або «Тато тебе зовсім не любить». Це тяжка ноша для малюка. Для гармонійного розвитку дитини і формування здорової особистості, дитині важливо усвідомлювати, що в неї рівною мірою є мама й тато, які її люблять», – пояснює Марина Сорокіна.
Коли ви вже живете разом, пам’ятайте, що маєте приділяти достатньо часу дитині. В іншому разі, вона може відчути себе покинутою, непотрібною. Намагайтеся більше проводити часу всією сім’єю, це допоможе встановити теплу, довірчу атмосферу.