ПОРАДА ПСИХОЛОГА БАТЬКАМ: Як допомогти дитині адаптуватися в дитячому садку?
26.08.2017
Батьками прийнято рішення віддавати дитину в дитячий садок. Підготовчий етап закінчено, й ось скоро малюк вперше піде до дитячого садка. Як допомогти малюкові в адаптації – розповідає Марина Сорокіна, координатор Психологічної служби Гуманітарного штабу Ріната Ахметова.
- Одна з найпоширеніших помилок батьків полягає в тому, що щойно малюк іде в дитячий садок, мама відразу виходить на роботу з декретної відпустки. Краще не поспішати й побути вдома ще місяць або два, поки малюк адаптується в дитячому садку. Це допоможе уникнути високого рівня тривоги в мами, а відповідно й малюка.
- Звикання до дитячого садка має проходити поступово. Не припустимо відразу залишати малюка на повний день. Починати варто з 1.5–2 годин перебування в садку. Кілька днів малюк може приходити в садок на 1.5 години, потім кілька днів на 2 години, потім на 2.5 години й на 3 години. Кожній дитині потрібна різна кількість часу, щоб звикнути. Деякі діти досить швидко адаптуються до нових умов, в інших це може зайняти кілька тижнів. Не квапте малюка, не соромте, якщо він плаче під час розставання з вами. Якщо це не суперечить правилам садка, ви можете деякий час залишатися разом із малюком на годину, півтори.
- Звичайно, мами відчувають хвилювання, залишаючи малюка в незвичній атмосфері з новими людьми, уникайте показувати малюкові своє хвилювання. Говоріть спокійно, але твердо. Розкажіть, коли ви прийдете по малюка. Обов’язково обійміть, скажіть, що ви його дуже любите.
- Коли будете забирати малюка, обов’язково поцікавтеся – як він провів час, що робив? Намагайтеся ставити акценти на гарному враженні. Не скупіться на похвалу. Скажіть, що малюк великий молодець, ходить у садок – як мама з татом на роботу. Підтримуйте малюка в тому, щоб він ділився з вами останніми подіями в садку. Не сваріть за проступки. Не порівнюйте його з іншими дітьми «Дивись, як Ваня вміє сам одягатися».
- Під час адаптаційного періоду, малюкові необхідно приділяти достатньо часу. Гуляйте з ним, читайте. Дуже добре підходить спільна діяльність – можна помалювати або пограти в улюблену гру.
- Якщо у вашому житті відбулися серйозні зміни – з’явилася друга дитина, ви переїхали на нову квартиру, у родині сталося нещастя й помер хтось із близьких людей, розлучення батьків, то із садком краще почекати.
- Якщо поведінка дитини зміниться – поставтеся з розумінням. Діти можуть ставати більш примхливими. Це пов’язане зі змінами в житті малюка і складнощами в адаптації. Саме зараз крихітка дуже потребує вашої підтримки, а не осудження. Це тимчасова ситуація. Поведінка дитини стабілізується.
- Завжди стримуйте свої обіцянки! Якщо ви пообіцяли забрати малюка із садка до сну, ви повинні забрати його саме в цей час. Якщо ви не прийдете вчасно один раз або два, у малюка може зростати рівень тривоги, його уява малювати страшну картину, що одного разу ви не прийдете за ним зовсім. Та й рівень довіри дитини до вас знизиться.
- Ніколи не ведіть дитину в садок, якщо він застуджений навіть трохи.
- Підбирайте одяг згідно з температурним режимом у групі. Перегрів дитини не менш небезпечний за переохолодження.
- Ніколи не лякайте дитину садком! Фрази типу «Якщо ти себе будеш погано вести, я тебе із садка не заберу» – неприпустимі.
- Виключіть усі додаткові навантаження. Не потрібно одночасно, записуючи дитину в дитячий садок вести її на кілька нових гуртків. Додаткові заняття можливо вводити лише після закінчення адаптації в дитячому садку.
- На стадії адаптації поведінка та стан дитини можуть змінюватися. Малюк іноді ставатиме плаксивим або навпаки більш агресивним. Можуть відзначатися деякі порушення сну, зміни апетиту дитини. Рівень тривоги і страху може стати вищим. Деякі діти можуть проявляти ознаки регресу. Якщо адаптація проходить успішно, всі ці прояви зникнуть. Якщо адаптація дитини затягнулася, негативна симптоматика залишається на колишньому рівні або продовжує наростати, а вам не вдається стабілізувати стан малюка самостійно, вам варто звернутися по допомогу до психолога.