Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Податок на нерухомість: Якщо житло залишилося на непідконтрольному Донбасі

29.11.2017

Юристи Донбас СОС дали покрокову інструкцію, що робити, якщо потрібно заплатити податок на нерухомість, яка фактично знаходиться на непідконтрольній території, і де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, або на лінії зіткнення. Про це пишуть «Донецкие новости».

До отримання податкових повідомлень-рішень щодо сплати податку на нерухомість у разі, якщо фактично населений пункт, у якому розташована нерухомість, знаходиться на території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження або на лінії зіткнення й цього пункту немає в Розпорядженні № 1085 -р, інструкція має такий вигляд.

Перше: потрібно написати запит на отримання публічної інформації в СБУ. Порядок подання запиту, а також форма запиту викладені на сайті СБУ.

У запиті в розділі:

«Загальний опис необхідної інформації (або/та вид, назва, реквізити чи зміст документа, інформацію щодо якого потрібно отримати)»

слід вказати:

«Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України №1085-р від 07.11.2014 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» визначено, що Службі безпеки за поданням Антитерористичного центру при Службі безпеки щомісяця вносити в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції щодо внесення змін до переліків, затверджених цим розпорядженням.

Прошу надати інформацію чи відноситься фактично населений пункт – ______________ до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Прошу надати інформацію чи відноситься фактично населений пункт – ________________ до населених пунктів, населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення».

Запрос можно подать по электронной почте и также получить ответ на указанную вами электронную почту. Подача и получение запроса бесплатны.

Запит можна подати електронною поштою й також отримати відповідь на зазначену вами електронну пошту. Подання й отримання запиту безоплатні.

Друге, після отримання відповіді, потрібно зберігати її до моменту отримання податкового повідомлення-рішення. І, якщо таке рішення отримано, потрібно починати процес оскарження податкового повідомлення-рішення. Оскаржити податкове повідомлення-рішення можна двома способами – у вищій податковій або відразу в суді. Оскарження до вищої податкової не вимагає фінансових витрат за винятком поштових витрат. За оскарження в суді необхідно буде сплатити судовий збір.

Оскарження до вищої інстанції називається оскарженням в адміністративному порядку податкового повідомлення-рішення та регулюється Податковим кодексом України. Скарги на податкові повідомлення-рішення державних податкових інспекцій подаються до вищого податкового органу протягом 10 календарних днів, які йдуть за днем отримання податкового повідомлення-рішення, яке оскаржується. Одночасно з поданням скарги, платник податків зобов’язаний повідомити в державну податкову інспекцію про оскарження винесеного нею податкового повідомлення-рішення письмово. Якщо органом державної фіскальної служби міського, обласного рівня буде відмовлено в задоволенні скарги на податкове повідомлення-рішення районної державної податкової інспекції, то платник податків має право оскаржити відповідне рішення до Державної фіскальної служби України, протягом 10 календарних днів, які ідуть за днем отримання зазначеного рішення. Рішення, прийняте Державною фіскальною службою України, є остаточним і не підлягає подальшому адміністративному оскарженню. На цьому процедура адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення закінчується. За весь час оскарження в адміністративному порядку сума грошового зобов’язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні, вважається неузгодженою.

Незалежно від оскарження в адміністративному порядку, платник податків має право оскаржити податкове повідомлення-рішення в судовому порядку, в адміністративному суді, шляхом подання адміністративного позову про визнання податкового повідомлення-рішення недійсним і його скасування. Термін такого оскарження становить 1095 днів із дня отримання податкового повідомлення-рішення. Однак, у разі коли судовому зверненням передувала процедура адміністративного оскарження, строк для звернення до суду становить 1 місяць і починається в день завершення процедури адміністративного оскарження.

Процедура оскарження в судовому порядку регулюється Кодексом адміністративного судочинства України. Позов подається до окружного адміністративного суду як суду першої інстанції, якщо оскаржуються рішення будь-якої районної податкової інспекції. Відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України обов’язок доведення правомірності прийнятого податкового повідомлення-рішення покладається на орган державної фіскальної служби. Тобто, вже на стадії подання адміністративного позову законодавець заклав у зазначену норму процесуального права презумпцію вини суб’єкта владних повноважень (у нашому випадку органу державної фіскальної служби) під час оскарження його рішень.

Слід також зазначити, що 1 вересня 2015 року набули чинності зміни до Закону «Про судовий збір», згідно з якими за розгляд майнових суперечок повинна оплачуватися мито в розмірі 1,5% від ціни позову. Згідно з позицією Вищого адміністративного суду України (Лист Вищого адміністративного суду України від 18 січня 2012 року № 165/11/13–12) спори про визнання незаконними податкових повідомлень-рішень є майновими спорами. Таким чином, право платника податків на судове оскарження податкового повідомлення-рішення буде обмежене сумою мита, яка має обчислюватися від суми податкового повідомлення-рішення.

ДЖЕРЕЛО