Підготовка до батьківства: 9 питань, на які бажано відповісти майбутнім усиновителям, опікунам, прийомним батькам
Програма “Рінат Ахметов - Дітям. Сирітству - ні!” традиційно продовжує інформувати своїх користувачів про важливі моменти підготовки до майбутнього батьківства.
Усиновлення (чи будь яка інша сімейна форма) має свої періоди розвитку. Усиновителі часто порівнюють усиновлення з вагітністю та пологами, тільки в психоемоційному векторі, а психологи впевнені, що усиновлення дійсно потребує відповідної підготовки.
Один з етапів підготовки - краще зрозуміти себе, власті травми і навіть власний стиль виховання.
У даному матеріалі ми познайомимо наших читачів з Анкетою оцінки прив’язаності у дорослих. Вона допоможе майбутнім батькам з’ясувати власний стиль виховання, тип прив’язаності, на якому грунтуються їхні відносини з іншими людьми.
ДЕ І ЯК ВИКОРИСТОВУЮТЬ АНКЕТУ?
Зазвичай, анкету оцінки прив’язаностей (або її фрагменти) використовують соціальні працівники для надання оцінки сімей перспективних усиновителів. Наприклад, при обстеженні соціально побутових умов майбутніх батьків (або під час проходження навчання) працівники можуть попросити батьків замислитися та оцінити власні спогади минулого:
Яким було ваше дитинство?
Що спонукало вас стати усиновителями?
Які ресурси мають батьки, якщо виникнуть складнощі?
Соціальний працівник (або психолог, якщо мова йде про навчальні групи) допомагає батькам повернутися у їхнє минуле та оцінити можливість ефективного виховання дітей. Після опрацювання відповідей є можливість прогнозувати, який стиль прив’язаності батьки сформують зі своєю новою дитиною. За даними фахівців, прогноз виправдовується на 80%.
ЗАНУРЕННЯ У МИНУЛЕ: ДЛЯ ЧОГО ЦЕ ПОТРІБНО?
На думку психологів, занурення у минуле допоможе батькам краще зрозуміти самих себе та виявити, чи не має воно негативного впливу на відношення майбутніх батьків з близькими людьми, з дітьми. Якщо в батьків залишилися невирішені проблеми в минулому, це може вплинути і заважати при вихованні дітей. Тому ці проблеми треба не тільки виявити, але й опрацювати з психологом.
Майбутні батьки мріють виховати повноцінну, яскраву особистість, але для того вони повинні постійно займатися самовдосконаленням. Намагаючись зрозуміти себе, ми даємо нашим дітям шанс розвинути власну волю, почуття свободи, будувати власні емоційні світи без обмежень та страху.
АНКЕТА ОЦІНКИ ПРИВ’ЯЗАНОСТІ У ДОРОСЛИХ
(методика М.Мейн та К. Джордж)
1. В якій сім’ї ви виховувалися змалечку?
2. Використовуючи прикметники, розповісти про сім’ю, в якій ви виховувалися. До кожного з прикметників навести приклад зі спогадів.
3. Пригадайте момент, коли хтось з батьків не прийняв вашу думку/дію. Якою була ваша реакція на це? На вашу думку, чи батьки зрозуміли згодом, що трапилося?
4. З ким із батьків у вас найбільш близький контакт? Чому саме з ним/нею?
5. Пригадати, коли хтось з батьків вам погрожував або залякував (якщо такі приклади були).
6. Як дитячі роки сприяли формуванню вашої особистості?
7. Пригадати втрати близьких або коханих людей у дитячі та дорослі роки. Як кожна з цих втрат вплинула на вас?
8. Якими були відносини в вашій родині в дитинстві, і як змінилося ваше сприйняття цих відносин у дорослому житті?
9. Які відносини у вас з вашими батьками зараз?
ЧОМУ ВАЖЛИВА РАННЯ ПРИВ’ЯЗАНІСТЬ?
Якість відносин між батьками та дитиною залежить від тих відносин, які в були батьків зі своїми батьками та вихователями. Ранні прив'язаності формують базу для всіх наступних відносин, тому важливо з’ясувати заздалегідь, який тип прив’язаності батьки принесуть у майбутні відносини з майбутньою дитиною.
Відповіді на анкету допоможуть майбутнім батькам зрозуміти, який тип прив’язаності був у їхньому дитинстві, і як це буде впливати на виховання майбутньої дитини.
Про типи прив’язаності - у наступних публікаціях.