Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

ПФУ не проти платити пенсії на непідконтрольній території, але…

04.11.2016

Обов’язок України з виплати пенсій на непідконтрольних територіях є безумовним. Але практичної можливость здійснювати виплати немає. Про це під час круглого столу повідомила представник Пенсійного фонду України Любов Бричок, передають «Донецкие новости» з посиланням на «Фундацію 101».

Любов Бричок пояснила, що органи Пенсійного фонду спілкуються з пенсіонерами не безпосередньо, а за допомогою банків і «Укрпошти». «Хоч як би ми намагалися контролювати виплати пенсій на непідконтрольній території, можливості це повністю проконтролювати немає», – у зв’язку з цим констатувала Бричок.

Представник ПФУ зазначила, що забезпечити стабільну роботу на непідконтрольній території досить важко, бо немає гарантій того, що виплати дійдуть до особи, якій призначалися.

Наступна проблема – ПФУ не має списків громадян, які потребують виплати на непідконтрольних територіях. «Наприклад, станом на липень 2014 року на нині непідконтрольній території Донецької та Луганської областей було зареєстровано 145 тис. пенсіонерів. Але це число досить приблизне: невідомо, чи всі ці особи залишаються там і всім їм необхідні виплати. Адже значна кількість виїхала за межі регіону – у РФ і інші країни, з якими в нас є угоди щодо територіального принципу пенсійного забезпечення. Тобто відповідальність за пенсійне забезпечення несе країна, на території якої особа постійно проживає», – пояснила Любов Бричок.

Крім того, всі пенсійні справи (основний документ, згідно з яким виплачується і призначається пенсія) залишилися на непідконтрольній території, незалежно від того, звідки переїхала людина, чи зареєструвалася як внутрішньо переміщена особа. «Тобто ми не маємо доступу до правової інформації. Ми виплачуємо зараз пенсії, спираючись на інформацію, яку вдалося зберегти, тому що немає можливості вивезти з непідконтрольних територій пенсійні справи, отримати повні відомості від підприємств, установ, організацій, за кошт яких виплачувалися пенсії», – продовжила представник ПФУ.

Якщо буде створено спрощену процедуру збору інформації, буде набагато легше. «Це жодним чином не має вплинути на суму або на спосіб доставляння пенсії, тому ми будемо раді будь-яким пропозиціям щодо вдосконалення механізму на непідконтрольній території. Ми вивчали міжнародний досвід, крім рішень судів немає механізмів, коли держава забезпечувала виплату пенсій на постійній основі в подібних випадках», – констатувала Бричок.

У свою чергу представник Міністерства соціальної політики України Тетяна Матюх зазначила: «Ніхто не відмовляється виплачувати пенсії, заявляю це як представник Департаменту пенсійного забезпечення. Якщо необхідно, ми розглянемо і виправимо ті документи, які заважають, а не допомагають. Ми чудово бачимо наявну ситуацію, до нас регулярно звертаються люди, надходять дзвінки. Процедура прийняття рішень із цих питань передбачає розгляд із громадськими організаціями та центральними органами влади. Повторю, що ми готові сідати за стіл переговорів і спільно вирішувати ці проблеми».

ДЖЕРЕЛО