Переселенцю: як отримати одноразову грошову допомогу?
Юристи БФ «Горєніє» дали роз'яснення про те, як тимчасовим переселенцям отримати одноразову грошову допомогу. Пояснює координатор проектів фонду Олена Манько.
Чим регулюється. Порядком використання коштів, що надійшли від фізичних та юридичних осіб для надання одноразової грошової допомоги постраждалим і внутрішньо переміщеним особам. Порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 535.
Хто має право. Одноразову допомогу можуть отримати люди в складних життєвих обставинах, які частково або повністю позбавлені здатності або можливості самостійно дбати про особисте або сімейне життя.
Важливо! Порядок не уточнює, якими мають бути ці обставини та в якому сенсі «одноразово»: взагалі за життя; за певний термін, чи певну подію. Практика призначення допомоги різна, тому доцільно розглядати кожне звернення окремо.
Порядок. Для оформлення допомоги, треба написати заяву до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. У заяві вказати причини, з яких потрібна допомога, та реквізити рахунку, відкритого в банківській установі.
До заяви треба додати:
- Копію документа, що посвідчує особу;
- копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків. Крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера та повідомили про це відповідний орган контролю і мають позначку у паспорті;
- копії документів, що підтверджують родинні стосунки: свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження дітей;
- копії довідок про поставлення на облік;
- медичну довідку про стан здоров'я або висновок медико-соціальної експертизи про встановлення інвалідності, у разі необхідності;
- інші письмові докази складної життєвої ситуації.
Важливо! Не рідкісні відмови приймати заяву, мотивовані браком зазначеного виду допомоги. Вимагайте прийняти її, розглянути за процедурою і надати вам письмову відповідь.
Питання надання грошової допомоги розглядається спеціально створеною комісією. Місцева комісія приймає рішення про:
- Доцільність надання грошової допомоги;
- її розмір;
- відмову в її наданні.
У разі відмови в допомозі – ВПЛ надається витяг з протоколу під розписку або поштою.
У разі прийняття рішення про доцільність надання допомоги
- Формуються реєстри та подаються до регіонального органу соціального захисту населення;
- регіональний орган формує заяву про виділення коштів і надання грошової допомоги. Разом з реєстрами заяву направляють до Міністерства соціальної політики України;
- Міністерство соціальної політики України готує пропозиції про розміри грошової допомоги в межах наявного залишку на рахунках і представляє їх на розгляд комісії;
- комісія розглядає і затверджує розміри грошової допомоги та розподіл коштів між областями та Києвом;
- Міністерство соціальної політики України перераховує кошти на відкриті Державною скарбницею рахунки.