Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Переселенцям: Все про тимчасове житло

16.09.2018

В Україні в січні 2018 року в законодавство, що регулює порядок надання громадянам житла для тимчасового користування, були внесені зміни. Тепер внутрішньо переміщені особи (ВПО), що не мають у власності житла на підконтрольній території України, або житло яких непридатне для проживання, мають право отримати з фондів житла для тимчасового проживання в користування житлове приміщення. Що таке тимчасове житло, де і кому воно надається, за яких умов і що для цього потрібно, сьогодні, 4 квітня, пояснили в Громадській організації «Донбас-SOS».

Так, під використанням розуміється отримання житла для тимчасового проживання на термін до 1 року з можливістю продовження цього терміну. Водночас важливо звернути увагу, що таке житло не підлягає приватизації, обміну або поділу, здаванню в піднайм або поселенню в нього інших громадян.

Право скористатися можливістю (правом) отримати таке житло надається в разі, якщо:

 1. таке житло для вас є єдиним місцем проживання;
 2. ваш сукупний дохід є недостатнім для придбання або найму іншого житлового приміщення.

Важливо. Якщо вам належить непридатне для проживання житло на підконтрольній українській владі території – треба надати довідку про визнання житлового будинку (житлового приміщення) таким, що не відповідає санітарним і технічним вимогам, яка видається місцевим органом виконавчої влади або виконавчим органом місцевого самоврядування за місцем розташування такого житла.

Для визначення доходу як такого, що є недостатнім для найму житлового приміщення, використовуються такі показники:

 • середньомісячний сукупний дохід сім'ї за попередні 6 місяців менший від прожиткового мінімуму на сім'ю в розрахунку на місяць. Визначається відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги. Важливо: адресна допомога ВПО на покриття витрат на проживання НЕ враховується в сукупному доході сім'ї. Прожитковий мінімум встановлений ст. 7 Закону України «Про державний бюджет» і, наприклад, для працездатних осіб з січня до липня 2018 року сума на одну людину становить 1762 грн;
 • середньомісячний сукупний дохід сім'ї за попередні 6 місяців має бути меншим від величини регіонального показника опосередкованої вартості найму житла. У цьому виникає найбільше запитань – встановлюється виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, Київською міською державною адміністрацією один раз на початок поточного року на підставі даних моніторингу, проведеного територіальними органами державної статистики. І доволі не відповідає дійсності. Наприклад, в Києві на період з жовтня до грудня 2017 року вартість найму житла на одну людину була затверджена у розмірі 600 грн.

Умови участі: Постановою КМУ №422 передбачено, що першочергове право на забезпечення житловим приміщенням з фондів житла для тимчасового проживання мають сім'ї з неповнолітніми дітьми, вагітні жінки, особи, які втратили працездатність, та особи пенсійного віку. Для таких категорій визначено найбільшу кількість балів. Так, наприклад, в Маріуполі сім'ї з двома неповнолітніми дітьми отримують 26 балів на сім'ю; сім'ї, в складі яких є особи пенсійного віку – 22 бали на сім'ю; сім'ї, в складі яких є особи, які втратили працездатність – 23 бали на сім'ю.

Порядок отримання: Безпосередній порядок надання в користування житлових приміщень для тимчасового проживання ВПО затверджується на місцях. Наприклад, рішенням виконавчого комітету міської ради (Рішення виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 17.01.2018 року). Також такими рішеннями визначається вичерпний перелік документів і докладна система нарахування балів.

Перелік документів, які треба подати:

 1. заява з підписами всіх повнолітніх членів сім'ї;
 2. копії документів, що посвідчують особу;
 3. копію довідки про взяття на облік ВПО, виданої структурним підрозділом з питань соціального захисту населення. Важливо: подати документи на отримання тимчасового житла можна тільки в тому населеному пункті, де оформлена довідка ВПО;
 4. копії документів, що підтверджують сімейні зв'язки (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження і под.);
 5. копії документів, що підтверджують наявність підстав нарахування балів для надання житлових приміщень для тимчасового проживання, пільг і/або майнових прав;
 6. відомості про дохід заявника та всіх членів сім'ї за останні 6 місяців.

Житлові приміщення для тимчасового проживання надаються в розмірі не менш як 6 кв. м на одну людину. «Зазначений розмір викликає подив. Адже відповідно до Житлового кодексу норма житлової площі становить 13,65 кв. м на одну людину», – зазначають громадські працівники.

Куди звертатися:

 • у виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, Київську міськдержадміністрацію;
 • в Центри надання адміністративних послуг (ЦНАП), якщо такі є в населеному пункті.

Звідки береться таке житло та що очікувати в 2018 році

На реалізацію програми надання ВПО житла в тимчасове користування Міністерство з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб (МінВОТ) надає субвенції місцевим бюджетам на придбання такого житла. Відповідно до Постанови КМУ від 04.10.2017 року №769 передбачено співфінансування – 50% з державного бюджету, 50% – з місцевого.

Відповідно до зазначеної постанови така субвенція з державного бюджету на придбання житла надається тільки місцевим громадам Донецької та Луганської областей.

Так, за інформацією МінВОТ в 2017 році у співпраці з Маріупольською і Покровською міськими радами був реалізований пілотний проект з надання тимчасового житла для переселенців, а саме в Покровську (до перейменування Красноармійськ) було придбано 9 квартир, а в Маріуполі – 43 квартири.

На 2017 рік в державному бюджеті було передбачено 17 млн ​​грн на субвенцію, проте на 2018 рік сума неабияк збільшена – 34 млн грн.

Також, за даними Маріупольської міської ради, кошти в розмірі 9,8 млн грн, які залишилися з минулого року, планується реалізувати найближчим часом, купивши для переселенців тимчасове житло.

Чим регулюється:

 1. Постановою КМУ від 31.03.2004 року №422 «Про затвердження Порядку формування фондів житла для тимчасового проживання та Порядку надання і користування житловими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання».
 2. Постановою КМУ від 17.01.2018 року №20 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановою КМУ від 31.03.2004 №422».
 3. Постановою КМУ від 04.10.2017 №769 «Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо підтримки територій, що зазнали негативного впливу внаслідок збройного конфлікту на сході України».

ДЖЕРЕЛО