Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Пенсії переселенців: Як отримати заборгованість з порядком, якого немає

01.06.2018

В Україні Кабінетом міністрів було ухвалено постанову №335, якою внесено зміни до постанови №365. Головною новиною стало те, що соціальні виплати, а також пенсії, виплачені за попередній період, будуть виплачуватися на умовах окремого порядку, затвердженого КМУ. Але зараз такого порядку немає. Про це повідомляє Громадська організація «Донбас-SOS».

«Говорячи про заборгованості з пенсій, зазначена постанова явно суперечить Конституції України та чинному законодавству в сфері пенсійного забезпечення. Оскільки Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що виключно законом визначено принципи, засади та механізми призначення, перерахунку та виплати пенсій. І будь-яка зміна умов і норм відбувається виключно через внесення змін до Закону», – зазначають громадські працівники.

Так, ст. 46 Закону вже передбачено порядок виплати заборгованості за попередній період. А саме: частина суми недоотриманої пенсії, але не більш ніж за 12 місяців, виплачується одночасно з поточною пенсією, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Цей порядок діє.

«У такий спосіб, нормативно-правовим актом, ухваленим КМУ, не можуть бути змінені умови та механізм отримання громадянами пенсії за попередній період. Такі зміни може ухвалювати тільки законодавчий орган, а саме Верховна Рада України», – пояснюють громадські працівники.

Крім того, згідно зі ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. «Постанова №335, передбачаючи окремий порядок, неабияк звужує права внутрішньо переміщених осіб, як порівняти зі звичайними пенсіонерами», – вважають в організації.

Водночас постанова не має зворотної дії в часі. Що це означає? Постанова набрала законної чинності 12 травня 2018 року, відповідно заборгованість тільки з цього періоду підлягає виплаті згідно з передбаченим «новим» порядком.

«Але на практиці можна очікувати, що під час звернення про отримання заборгованості з пенсії, переселенцям будуть відмовляти, посилаючись на брак нового порядку. Крім пенсіонерів, постанова поширюється і на одержувачів соціальних виплат, наприклад, адресної допомоги, допомоги матерям-одиначкам, допомоги після народження дитини тощо», – зазначають у «Донбас-SOS».

Що робити, якщо Пенсійний фонд України (ПФУ) або інший уповноважений орган відмовляє у виплаті заборгованості, посилаючись на порядок, якого немає:

  1. Звертатися на «гарячу» урядову лінію 1545 і заявляти про порушення ваших конституційних прав.
  2. Звертатися з письмовою заявою до територіального й обласного управління ПФУ, а також в ПФУ – шаблон заяви. Або якщо ви є одержувачем соціальних виплат, звертатися з письмовою заявою у територіальний і обласний уповноважений орган – шаблон заяви.
  3. Звертатися з письмовою заявою на КМУ та Міністерство соціальної політики – шаблон заяви.

Важливо. Для редагування наданих шаблонів заяв, їх потрібно завантажити у форматі Word.

Після отримання письмової відповіді, громадські працівники рекомендують оскаржити її в суді.

Згідно із Законом України «Про звернення громадян», термін розгляду заяв становить 1 місяць з миті надходження заяви. Ті заяви, які не потребують додаткового вивчення, – невідкладно, але не пізніше 15 днів з дня їхнього отримання. На обґрунтовану письмову вимогу термін розгляду заяви може бути скорочено від передбаченого вище.

ДЖЕРЕЛО