Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

«Пам’ятання — це спротив забуттю»: публічне інтерв’ю з Антоном Дробовичем у проєкті Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова

15.05.2025

14 травня у Музеї історії міста Києва відбулося публічне інтерв’ю з Антоном Дробовичем, науковцем, громадським діячем, керівником Центру прав людини та меморіалізації війни Київської школи економіки. Зустріч організована у рамках документаційного проєкту Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.

Тема бесіди — «Як зберегти правду про війну, яка триває? Ідея Національного депозитарію (архіву) документів».
Модерувала розмову Наталія Ємченко, директорка з комунікацій SCM, членкиня наглядової ради Фонду Ріната Ахметова.

Під час інтерв'ю йшлося про різні аспекти подальшого збереження свідчень про війну росії проти України, адже є ризики, що із найбільш задокументованої ця війна стане найбільш скомпроментованою.

За словами фахівця, створення єдиного архіву пам’яті в Україні зараз активно обговорюється, однак спільного розуміння між громадськими ініціативами та державним сектором немає. Відтак втрачаються час і документи: ламаються телефони, втрачається доступ до сайтів та сторінок тощо.

«У цьому році російська федерація передбачила 500 мільйонів доларів на пропаганду. Скільки від правди залишиться, якщо вони щорічно вкладатимуть гроші щоби перебрехати, перекупити, затерти і дискредитувати історію, а у нас тим часом ставитиме все менше акторів, які документують і зберігають дані?» — наголошує Антон Дробович.

За його словами, Україна понад 10 років чинить опір ворогу на всіх можливих рівнях. І спротив забуттю — це один із непомітних і мало оприлюднених його видів. Він має величезне значення для майбутнього країни.

«Стан екстремального насильства, який ми зараз проживаємо, рано чи пізно завершиться. Після — почнеться етап перехідного правосуддя. Без меморіалізації, без підтверджених документів забезпечити цей етап неможливо», — підкреслює Антон Дробович.

Музей «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова також докладає зусиль до збереження національної пам’яті. Архів містить вже понад 130 тисяч історій про війну. Це найбільша у світі колекція історій мирних людей, які постраждали від війни росії проти України.

Публічні інтерв'ю відбуваються в рамках циклу культурологічних подій, спрямованих на збереження пам'яті про війну. Наразі у просторі Музею «Голоси Мирних», розташованому у Музеї історії міста Києва, триває документаційний проєкт «Щоденники мирних: голоси тих, хто вижив, і тих, хто ні».

Слідкуйте за анонсами заходів у соцмережах Фонду Ріната Ахметова та на сайті Музею https://civilvoicesmuseum.org/ .