Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Нові правила виїзду з Донбасу: автомобілі та діти - без перепусток

28.05.2015

Чиновники СБУ і громадські активісти продовжують дискусії щодо спрощення пропускної системи в зоні АТО. Вони підготували проект, який спростить систему в чотирьох напрямах. Про журналістам газети «Сегодня»  розповів юрист організації «Схід SOS». Повний текст статті наводимо нижче.

СБУ, волонтери та громадські підготували проект оновленого порядку перетину лінії зіткнення в Донецькій і Луганській областях. Складений документ через місяць має затвердити СБУ. "Сегодня" дізналася, як саме зміняться правила.

БІЛЬШЕ УМОВ. Як розповів "Сегодня" юрист "Схід – SOS" Левон Азізян, який брав участь у засіданні робочої групи з цього питання, основних нововведень чотири, і стосуються вони електронної системи, проїзду дітей, автомобілів і процедури подачі документів. "Зараз людина може подати пакет документів поштою, електронною поштою, або особисто в координаційному центрі, – пояснює юрист. – У центрі вони обробляються, і після цього видається паперовий пропуск. Дані з пропуску заносяться в електронну базу, доступ до якої є у прикордонників на контрольних пунктах в'їзду-виїзду. Людина, під'їжджаючи на контрольний пункт, тільки показує свій паспорт – і проїжджає. Пізніше ми плануємо взагалі скасувати паперові пропуски, а дозвіл на проїзд відразу ж буде вноситися в базу".

Волонтери кажуть, що основний недолік діючої системи – діти: правила щодо них взагалі не були прописані. "16-річні хлопці, які проживають на території "ДНР" і "ЛНР", не можуть там отримати український паспорт для оформлення перепустки. Тому ми вирішили, що неповнолітні зможуть приїжджати на підконтрольну України територію навіть самостійно, без супроводу. Але про їх проїзд повинні будуть повідомлятися органи МВС і піклування", – пояснює Азізян.

Також у планах – спростити проїзд автомобілістів: "Ми запропонували скасувати пропуску на авто. Попередньо силовики нам дали "добро" і пообіцяли розглянути це питання – наприклад, щоб людина змогла проїжджати на авто з особистим пропуском, техпаспортом або довіреністю", – додав юрист. Крім того, громадські запропонували силовикам прибрати пункт про особистій подачі документів на пропуск – щоб за заявника це могла зробити третя особа, яка, наприклад, знаходиться на українській території. Волонтери кажуть, що силовики пообіцяли розглянути проект протягом місяця.

ГРОШІ. Втім, на окупованій території пропускна система вже давно спрощена – були б гроші! Доморощені бізнесмени гарантують отримання офіційного документа з усіма печатками протягом 5 днів. Оголошення про це є в інтернеті, і на стінах будинків у Донецьку. "Сегодня" зв'язалася з автором одного з них. "Надсилайте на нашу електронку копію всіх корисних сторінок паспорта, ідентифікаційний код, фото, довідку переселенця – і через 5 днів буде пропуск. Коштує це 600 гривень. Якщо немає довідки переселенця – 700 гривень. Потрібна передоплата, 300-400 гривень, щоб я розумів, що ви заберете пропуск", – сказали "Сегодня" на тому кінці дроту.

Більше того: покинути, наприклад, Донецьк і перебратися до Києва можна взагалі без всяких пропусків – зі столиці шахтарського краю курсують регулярні автобусні рейси до столиці. "Квиток – 800 гривень. Одна сумка багажу – безкоштовно, кожна наступна – 50 гривень", – розповіли нам в касі фірми-перевізника. На питання, чи можна проїхати без пропуску, в касі додали: "Можна. Поки пускають".

У прес-службі СБУ "Сегодня" сказали, що про діяльність ділків добре обізнані, і карають людей, які працюють поза правовим полем. "Місяць тому ми заарештували нашого співробітника, який був замішаний у цій схемі і співпрацював з такими фірмами. Вони незаконні. Всі, хто надає платні послуги з видачі перепусток, порушує закон, і буде нести відповідальність відповідно до законодавства", – зазначила прес-секретар СБУ Олена Гітлянська.

Пенсія і страх за життя – не привід

За словами Левона Азізяна, найбільш жваву дискусію між силовиками та волонтерами викликало питання про причини, які жителі Донбасу можуть вказувати при подачі заяви на пропуск. Зараз такими причинами може бути прописка на підконтрольній або окупованій території України, наявність родичів, нерухомості, смерть рідних або членів сім'ї, або вчинення регулярних поїздок для роботи, навчання та оздоровлення. Кожна з причин повинна підтверджуватися документами. "Ми ще додали наукову діяльність, культурну та релігійну мети, – каже Азізян. – А ось що стосується евакуації, – коли людина просто хоче втекти від війни, – то це був суперечливий пункт. Наприклад, людині можуть загрожувати мародери, і під страхом розправи відбирати у нього авто. Але цей пункт не хотіли приймати силовики, як недостатній для отримання перепустки. І було навіть голосування: 15 осіб "за", 6 – проти (представники силових структур). Але я не думаю, що цей пункт приймуть. Оформлення пенсії також не підстава". У СБУ, у свою чергу, нам сказали, що їх позиція ще може помінятися: "Для того ми і проводимо діалог. Адже об'єктивно недоліки є", – каже Гітлянська. У координаційному центрі Краматорська "Сегодня" сказали, що поки в заяві на пропуск можна вказувати підставою оформлення пенсії або евакуацію.

ДЖЕРЕЛО