«Ноги доньки ніби зрізали разом із кросівками»: історія з Краматорська у Музеї «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова
8 квітня 2022 року Наталія Степаненко із сином, дочкою та бабусею мала сісти в потяг на вокзалі в Краматорську, щоб поїхати від війни. Родина опинилася в епіцентрі ворожого обстрілу. Наталії відірвало ногу, а її 11-річна донька залишилася без обох ніжок. Бабуся загинула на місті. Свою історію жінка довірила Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.
«У нас літали літаки. Я чудово розуміла, що якщо вони почнуть щось кидати, то... Ми взагалі не збиралися до Краматорська, хотіли в Костянтинівці сісти на електричку й поїхати на Лозову. Нас туди привезли. Ось такий збіг обставин», — згадує Наталія.
На вокзалі до них прийшов волонтер і запросив тих, хто чекав на поїзд, на платформу до намету — там були чай, цукерки. Наталія вийшла з донькою та бабусею Танею. Бабусі дуже сподобався чай, Яна теж його захотіла та встала у чергу. Наталія пам’ятає цю мить: побачила, як донька підходить брати чай — і все, потемніло в очах.
«Коли прийшла до тями, у вухах гуде, дзвенить... Хотіла підвестися — і не могла. Глянула на свої ноги: одна нічого, а на другій нозі штани в дірочку, там відірвана нога тіпається», — ділиться Наталія.
Вона почала шукати доньку. Побачила, що та лежить на вже неживій бабусі, яку відкинуло від перону. Все, що дівчинка змогла сказати: «Мамо, я вмираю».
«У неї просто не було кросівок. Я бачила кісточки, навіть лосини були цілі. Не було кросівок, як мечем хтось відрізав. Нам перев’язали ноги. Яну відвезли до Дніпра, мене до Павлограда», — розповідає жінка. Дивіться та слухайте її історію за посиланням bit.ly/3T8Tfwa
Історія Наталії увійшла до архіву Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова. Це наймасштабніший у світі архів історій мирних мешканців України, які постраждали від війни. Архів Музею налічує вже понад 60 000 історій.
Кожна історія важлива. Розкажіть свою! Поділитися історією можна так:
— напишіть вашу історію на власній Facebook-сторінці з хештегами #Голоси_Мирних #розкажіть_свою_історію та запросіть друзів долучитися;
— скористайтеся чат-ботом t.me/civilvoicesmuseum_bot у Telegram;
— відвідайте портал Музею https://civilvoicesmuseum.org/ та натисніть «Розповісти історію» праворуч зверху;
— зателефонуйте на безкоштовну гарячу лінію 0 (800) 509 001