Найбільша у світі колекція історій мирних жителів, постраждалих від війни: факти про Музей «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова

23 червня — важлива дата для Музею «Голоси Мирних». Саме цього дня чотири роки тому Фонд Ріната Ахметова відкрив онлайн-музей — унікальний проєкт, аналогів якому немає в Україні. Ініціатива розпочалася ще у 2014 році, а згодом Музей отримав офіційний статус і почав збирати свідчення мирних жителів, які постраждали від війни. Тоді ж Фонд поставив завдання зробити Музей «Голоси Мирних» найбільшим онлайн-музеєм у світі. Далі ми зібрали цікаві факти про діяльність Музею.
Найбільша колекція історій у світі
Музей «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова — це найбільша у світі колекція історій мирних жителів, які постраждали від війни росії проти України. Мета — збереження національної пам’яті, правди про війну та вшанування людей, які постраждали. Створення такого музею — це важливий крок у просуванні гуманізму та людяності.
Музей, народжений із реальної допомоги
Ідея проєкту виникла під час реалізації масштабної гуманітарної місії Фонду Ріната Ахметова у 2014 році. Тоді за допомогою Гуманітарного штабу «Допоможемо» було врятовано понад 3,5 мільйона людей. Так Фонд став носієм тисяч історій мешканців Донбасу — згодом їх було вирішено зібрати в унікальний онлайн-музей.
Музей сьогодні — це активна офлайн-ініціатива
У 2024 році Музей «Голоси Мирних» вийшов в офлайн: у партнерстві з Музеєм історії міста Києва було відкрито мультимедійну виставку «ГОЛОСИ», а також презентовано документальний проєкт «Щоденники війни» — історії з Маріуполя, засновані на реальних щоденниках, переданих до музею.
Світова співпраця
Музей «Голоси Мирних» — голос України у світі. Він організовує події в Україні та Європі, залучає міжнародних експертів, підтримує документалістів і проводить інтерв’ю зі світовими мислителями. Серед партнерів — авторитетні інституції, зокрема USC Shoah Foundation та Oral History Association (США).
Турбота про тих, хто ділиться історіями
Музей «Голоси Мирних» — це й психотерапевтичний проєкт. Люди, які розповідають свої історії, отримують можливість полегшити емоційний тягар, відчути підтримку й зробити внесок у збереження національної пам’яті. До збору історій залучено психологів, які пройшли навчання за курсом «Травма війни».
Залучення молоді до збереження національної пам’яті та осмислення досвіду війни
Музей «Голоси Мирних» започаткував Всеукраїнський конкурс есе, який дає можливість кожному висловити власний голос і долучитися до закарбування національної пам’яті.
Документація воєнних злочинів
Після повномасштабної агресії росії Музей документує злочини проти мирного населення. У колекції — свідчення з усієї України, що слугують як усною історією, так і доказами для судів. Деякі герої вже свідчили на народному трибуналі в Гаазі 2023 року.
Визнання на міжнародному рівні
Музей «Голоси Мирних» активно співпрацює з українськими та міжнародними освітніми та науковими інституціями. Зокрема, Університет Марії Кюрі-Склодовської (Люблін, Польща) провів дослідження в межах вивчення національної пам’яті й дійшов висновку, що Музей «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова є найбільшою у світі колекцією історій мирних людей про війну росії проти України.
Колекція Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова налічує понад 130 тисяч історій про війну. Це — найбільша у світі колекція свідчень мирних людей, які постраждали від війни росії проти України.
Розкажіть свою історію — на порталі Музею: https://civilvoicesmuseum.org/ або за безкоштовною гарячою лінією: 0800509001.