Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Наталя Ємченко: «Потрібно швидше перейти від питань «як вижити» і «як допомогти» до питання «як далі жити»

25.06.2015

Дослідження Київського Міжнародного інституту соціології (КМІС), які прозвучали під час презентації оновленої Гуманітарної мапи потреб Донбасу 23 червня, підтвердили той факт, що потреба в гуманітарній допомозі на лінії вогню й на не контрольованих Україною територіях Донбасу все ще велика. А отже, обсяги допомоги, яку надає Гуманітарний штаб Ріната Ахметова, знижуватися не будуть. Про це під час круглого столу заявила Наталя Ємченко, директор зі зв’язків із громадськістю та комунікацій СКМ, член Наглядової ради Штабу Ахметова.

«Згідно з дослідженнями КМІС, люди повертаються додому, а ситуація на Донбасі залишається напруженою. Це сигналізує нам про те, що обсяги гуманітарної допомоги знижуватися не будуть», — заявила Наталя Ємченко до присутніх експертів.

Ніколас Флері, заступник глави делегації Міжнародного Червоного Хреста в Україні підкреслив, що ситуація на Донбасі вкрай погіршилася останнім часом. «З обох боків лінії зіткнення гинуть люди, зруйновано інфраструктуру, є проблеми з різними комунікаціями. Ми тісно співпрацюємо з українським Червоним Хрестом, але я змушений визнати, що нам важко відповідати новим потребам і проблемам мирних жителів Донбасу. Тому вважаю, що зараз гуманітарна допомога благодійних організацій є вкрай важливою. І наскільки я знаю, Гуманітарний штаб Ріната Ахметова активно працює в цьому напрямі й надає жителям Донбасу всю можливу допомогу. Штаб Ахметова намагається максимально допомогти людям, й обсяги цієї роботи вражають», — сказав Флері в ексклюзивному коментарі «Допоможемо ТБ».

Як відомо, останнім часом і Штаб Ріната Ахметова, й інші міжнародні та українські благодійні організації зіткнулися з проблемою доставляння гуманітарних вантажів за лінію дотику.

«Що ж до пропускного режиму, то ми давно говоримо про те, що необхідна чітка система. І ця система має бути організована за участю гуманітарного сектора так, щоб вона була самодостатня й максимально ефективна. Ми просимо виділити окремий коридор для гуманітарної допомоги, через який не проходили б інші вантажі. Це допоможе відстежувати відповідність вантажів, що отримали дозвіл, — вважає Наталя Ємченко. — Також ми покладаємо великі надії на закон про надання гуманітарної допомоги в умовах війни. Ухвалення цього закону, як ми сподіваємося, зніме велику кількість питань».

Також, на думку Наталі Ємченко, У штабі АТО має з’явитися представник гуманітарного сектора, який би брав участь у засіданнях і транслював потім інформацію всім міжнародним і українським гуманітарним місіям. «Це дозволить створити нормальний робочий зв’язок, якого зараз, на жаль, немає. Зараз гуманітарний сектор живе окремо від держави», — поділилася Наталя Ємченко.

Що ж до психологічної допомоги, то у планах Гуманітарного штабу Ріната Ахметова нарощувати її обсяги. «Я згадую розмову з ірландкою, яка 20 років займається благодійною роботою на тлі конфлікту, — розповідає Наталя Ємченко. — Її основний меседж простий: «Всі проблеми в Ірландії вже розв’язано — відновлено будівлі, відремонтовано дороги, випущені політичні в’язні. Єдине, з чим досі ми не впоралися, за 20 років після закінчення гарячої фази конфлікту — психологічні травми. Досі ми працюємо з людьми, які зазнали насильства, займаємося соціальною адаптацією учасників бойових дій, і розуміємо, що це дуже довга історія». Очевидно, що чим раніше в Україні фахівці займуться психологічною травмою війни, особливо щодо дітей, тим менш гострою ця проблема буде через 10–20 років для майбутнього нашої країни.

Ще один момент, про який Гуманітарний штаб думає вже зараз, під час війни, який до гуманітарної ситуації безпосереднього стосунку не має.

«З одного боку, ми намагаємося допомагати, з іншого боку, думаємо, як зробити так, щоб ця допомога була не потрібна. Треба якомога швидше перейти від питань «як вижити» і «як допомогти» до питань «як далі жити», — впевнена Наталя Ємченко.