Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Наталія Корзюк, науковий співробітник Центрального музею Тавриди (Сімферополь, Крим), про участь в Освітній програмі для кураторів музеїв у Нідерландах

28.03.2014

Моя поїздка була пов'язана з освітньою програмою для музейників – Curatorial Education Programme 2014, організатором якої виступила Асоціація європейських єврейських музеїв (The Association of European Jewish Museums). Досить несподівано було стати однією з 18 учасників програми, тому що наш музей не є членом цієї асоціації.

Заходи програми проходили з 1 по 10 березня на базі Єврейського історичного музею в Амстердамі (Нідерланди). Дуже цікаво було долучитися до європейського музейного співтовариства. Ба більше – просто стати безпосереднім спостерігачем усіх тих виставок і культурних проектів, які реалізовують у музеях Амстердама.

В рамках програми відбулося кілька воркшопів і лекцій. Дуже актуальним і своєчасним для мене був воркшоп «Відмінності між сефардськими та ашкеназькими предметами з металу з колекцій Єврейського історичного музею та Португальської синагоги» під керівництвом Фелісітас Хейман-Єлінек і Міріам Кноттер.


З матеріалів офіційних доповідей і в неформальному спілкуванні з колегами вдалося дізнатися про труднощі, з якими стикаються європейські музеї. Спробувала зрозуміти, наскільки наші проблеми збігаються. Адже я працюю в музеї четвертий рік і не з чуток знаю, з якими труднощами доводиться стикатися українським музейникам. В принципі, якщо відкинути якісь «земні потреби» в коштах, то всіх нас турбують одні й ті ж питання. Як можна покращити експозицію? Як цікавіше показати ті чи інші музейні експонати? Як залучити більше відвідувачів і зробити їх візит у музей яскравим і незабутнім?

Слід зазначити, що в Європі йде велика боротьба за відвідувача. Музеї увійшли у сферу обслуговування і почали конкурувати з кафе, театрами, кінотеатрами й іншими культурно-розважальними установами. При цьому вони намагаються знайти виключно свого відвідувача. Наприклад, у Єврейському історичному музеї Амстердама основна ставка зроблена на дітей. Співробітникам вдалося розробити цікаві освітні програми, першокласно обладнати приміщення. Все доступно для дітей, інтерактивно й атрактивно.


Моя поїздка була дуже результативною в плані контактів. Я познайомилася з представниками різних європейських музеїв. Ми обмінялися контактами. А з деякими навіть встигли подружитися і продовжуємо спілкуватися. Є надія, що це переросте у якісь спільні проекти. Я досі перебуваю під сильним враженням від того, що мені вдалося взяти участь у цій зустрічі музейників. Додому повернулася з новими ідеями, які хочеться спробувати реалізувати вже найближчим часом. Глибоко переконана, що і наші музеї можуть, а головне, повинні бути захоплюючими й цікавими.