Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

«Наші усні історії є головним джерелом правди»: відбулася розмова на тему «Війна очима цивільних» за участі Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова

07.06.2024

У книгарні Readeat у Києві відбулася розмова на тему «Війна очима цивільних: Євген Положій про книгу „Фінальний епізод“ та Наталя Ємченко про Музей „Голоси мирних“ Фонду Ріната Ахметова». Йшлося про висвітлення історій війни через різні форми: перенесення історій людей в художні тексти, документування та створення архівів задля збереження свідчень для майбутніх поколінь та історичної памʼяті.

Про важливість документування українцями власних історій говорила Наталя Ємченко — директорка зі зв’язків з громадськістю та комунікацій System Capital Management, членкиня наглядових рад Фонду Ріната Ахметова, Mariupol Reborn та «Серце Азовсталі»:

«Ми є вузлами, які ще мають змогу зануритися на три покоління назад та дізнатися історію цих поколінь, і мають змогу розказати, зберегти свою історію, те, що зараз з нами відбувається, ще для трьох поколінь. Наші усні історії — це головне джерело правди. Тому що велика історія, велика пам’ять — це все-таки певна інтерпретація. Для мене головний сенс документування власних історій — це повернення українцями собі вміння пам’ятати, та культури комунікативної, тобто персональної пам’яті».

Існує думка про те, що літературу про війну важливо створювати вже після того, як події відрефлексовані. Євген Положій — письменник та журналіст — з цим не згоден.

«Я пишу під час війни, хоча я не воював. Наприклад, я написав роман „Іловайськ“, взявши свідчення учасників подій, військових, волонтерів, цивільних. Всі, про кого я писав і люди, які читали, казали, що це дуже важлива книга. Якщо ти здобуваєш інформацію скрізь, записуєш свідчення людей, чому це не можна робити? Є десятки тисяч історій людей із того ж Маріуполя, яких я читав дуже багато, зокрема й на сторінках музею „Голоси Мирних“. Це чесні, прямі свідчення людей про злочини. Тому я не можу усвідомити, чому про це не можна писати».

Модерувала дискусію Олена Даниліна — кандидатка філологічних наук, доцентка катедри міжнародної журналістики Київського столичного університету імені Бориса Грінченка, тренерка освітніх програм, письменниця, казкова терапевтка.

Музей «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова — це найбільший у світі та країні проєкт за обсягом збереження даних про війну в Україні. З 2014 року він накопичив вже майже 110 тисяч живих історій, свідчень з перших вуст.

Розкажіть свою історію про пережите під час війни на порталі музею https://civilvoicesmuseum.org або на безкоштовній гарячій лінії Фонду 0 (800) 509 001.