Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

На сході України діти хворіють на діабет частіше, ніж в інших регіонах

16.11.2017

Щорічно 14 листопада відзначається Всесвітній день боротьби з діабетом. На жаль, ця хвороба не щадить ні дорослих, ні дітей, з нею може зіткнутися кожен. Хвороба кардинально змінює життя людини: постійні спостереження за рівнем цукру в крові, сувора дієта й обмеження в продуктах, залежність від недешевих ліків – такі реалії життя діабетиків.

Діагноз. 14-річний Федір Нагорний всі ці реалії знає дуже добре. Народився він цілком здоровим, і так і жив до зими 2013 року, коли раптом захворів грипом, який дав важке ускладнення. Відразу діагноз "цукровий діабет" лікарі не поставили. Лише через кілька місяців, після того, як хлопчик перенервував на підсумковій атестації в школі та знову потрапив до лікарні, лікарі вже зрозуміли, що справа не просто в несприйнятливості до глюкози...

Сім'я Нагорних живе в Краматорську Донецької області, вони переселенці з Донецька, їхній будинок знаходився в найнебезпечнішому Київському районі Донецька. Війна прийшла в їхній будинок вибухами та боями в аеропорту Донецька, над містом літали та гуділи літаки. Як тільки в школі закінчився навчальний рік, сім'я виїхала на море. Однак повернутися додому потім не довелося, і сім'я осіла у батьків Діани в Краматорську.

"Я багато читала в інтернеті, бачила, як Гуманітарний штаб Ріната Ахметова надає допомогу людям продуктами та ліками. Ми теж отримували продуктові набори, а потім на сайті я прочитала про програму "Ліки – дітям", – говорить Діана Нагорна. – Федір мусить міряти цукор п'ять разів на день перед кожним прийманням їжі, щоб розрахувати дозу інсуліну. Якщо раніше, до війни, в Донецьку я купувала оптом коробки з тест-смужками, то зараз ми зіткнулися з тим, що одна упаковка коштує 300 гривень, і її вистачає на 10 днів. Плюс ми оплачуємо знімну квартиру, а це теж чималі гроші зараз... Тому ця допомога неоціненна для нас!".

Хворіють частіше. Експерт МОЗ України з дитячої ендокринології, доктор медичних наук Наталія Зелінська розповіла "Сегодня", що в країні останні 10 років є динаміка зростання захворюваності та поширеності цукрового діабету, особливо серед дітей до 6 років.

"Якщо ще в 2013 році в Україні було 8629 дітей до 17 років, які хворіють діабетом, то зараз, без урахування Криму та частини Донецької та Луганської областей, – 8847 дітей, – пояснила Зелінська. – Найвища частота захворювань на діабет у дітей завжди була в східних промислових регіонах України. Пов'язано це з безліччю негативних чинників довкілля: станом екології, на яку згубно впливають промислові підприємства, високим рівнем стресу, особливостями харчування, низьким рівнем фізичної активності дітей. Втім, це світова тенденція, ми не унікальні. Лідером сумної статистики в 2016 році була Харківська область, за нею – Луганська, Дніпропетровська, Донецька та Запорізька. А найменше хворіють діабетом у Волинській, Рівненській, Житомирській, Одеській та Закарпатській областях".

Як свідчать результати моніторингу фахівців Штабу Ріната Ахметова, в Донецькій і Луганській областях склалася критична ситуація для дітей з епілепсією, астмою і діабетом. Щоб отримати безплатні ліки, батькам потрібно виїхати із зони АТО та пройти довгий шлях переоформлення на підконтрольній території. В межах проекту Гумштабу "Ліки – дітям" проходить системне видавання тест-смужок, протисудомних і протиастматичних препаратів всім дітям до 18 років, які проживають на непідконтрольній Україні території Донбасу, а також дітям-переселенцям на мирній території Донецької та Луганської областей.

ДЖЕРЕЛО