Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Музей «Голоси Мирних»: історія Марії Акімової

09.08.2021

У 2014 році на сході України почався збройний конфлікт. Тоді першим на допомогу жителям регіону прийшов Рінат Ахметов. Він надав безпрецедентну за своїми масштабами допомогу і врятував 3,5 мільйони життів. Щоб розповіді людей про пережите ними залишилися в історії  назавжди, Фонд Ріната Ахметова створив унікальний Музей «Голоси Мирних». Це безпрецедентний онлайн-музей, який документує свідчення мирних жителів, постраждалих у результаті збройного конфлікту на Донбасі. У ньому вже зберігаються понад 2000 історій, але це тільки початок. Мета ‒ зібрати 100 000 історій до 2025 року.

Збір історій Мирних стартував у лютому 2020 року, але підготовка до нього розпочалася набагато раніше. Були проведені консультації з представниками наукового середовища. Фонд радився з істориками, психологами та соціологами про те, як об'єктивно і повно задокументувати свідчення. При створенні музею Фонд слідував світовим трендам, пропонуючи документувати конфлікт на сході України, спираючись на свідчення очевидців.

‒ Для мирних жителів Донбасу і всієї України «Голоси Мирних» ‒ це безпечний простір, у якому люди вперше можуть відкрито розповісти свою особисту історію і таким способом звільнитися від тягаря мовчання. Музей «Голоси Мирних» ‒ це простір гуманізму, простір роботи з травмою війни, простір роботи з пам'яттю. Це територія прийняття, місце для роздумів і рефлексії. Саме тому збір свідчень супроводжують психологи, які працюють із травмою війни. Для всього світу ‒ від дипломатів до міжнародних гуманітарних місій ‒ Музей стане джерелом правдивих історій Мирних Донбасу, розказаних від першої особи, власними голосами людей, які пройшли через жахи збройного конфлікту, ‒ розповіла Юлія Єршова, директорка Департаменту комунікацій Фонду.

За її словами, для Фонду Ріната Ахметова важливо задокументувати і зберегти історії жителів Донбасу, щоб подібні людські трагедії ніколи не повторювалися, в ім'я кращого майбутнього, в ім'я миру.

Марія Акімова з сім'ї переселенців із Донецька ‒ одна з тих, хто розповіла про свою долю.

‒ У 2014 році мені було шість років. Я ходила до дитячого садка і була безтурботною дитиною. Я не розуміла, чому різко змінилося наше життя. Чому часто плакала мама і стояли сумки біля порога з документами і всім необхідним, щоб у будь-який момент можна було сховатися у підвалі. Чому тряслися будинки і лунали страшні звуки. Коли в садку були чутні звуки від снарядів, вихователька нам завжди говорила, що це гроза і скоро піде дощ, але ми не бачили на небі жодної хмаринки. Мама мені казала, що це не гроза, а війна, ‒ згадує дівчинка.
На той момент сім'я не могла покинути місто, адже довелося б залишити бабусю, дідуся і паралізованого прадідуся.

‒ Мама водила мене в садок і завжди хрестила. Там було безпечніше, ніж удома, тому що там було бомбосховище. Це дуже страшно. Зараз мені вже 11 років, я дещо починаю розуміти про війну. І я хочу звернутися до дорослих із величезним проханням: «Будь ласка, бережіть свою землю, своїх дітей!», ‒ говорить Маша.

Для Музею Фонду Ріната Ахметова важливо зберегти кожну історію заради майбутнього, заради миру. Якщо ви мирний житель Донбасу, про пережите вами теж повинні дізнатися! Розкажіть свою історію! Перейдіть за посиланням https://civilvoicesmuseum.org/ru/my-story і заповніть невелику анкету або звертайтеся на телефонну лінію 0800509001, щоб зробити свій внесок у збереження пам'яті.