Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Музей Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних»: «На наших очах змінювалися люди, коли бачили, що про них піклуються» – історія Юлії Боровик

26.10.2021

У 2014 році на сході України почався збройний конфлікт. Тоді першим на допомогу жителям регіону прийшов Рінат Ахметов. Він надав безпрецедентну за своїми масштабами допомогу і допоміг вижити 3,5 мільйонам людей. Щоб розповіді людей про пережите ними залишилися в історії  назавжди, Фонд Ріната Ахметова створив унікальний Музей «Голоси Мирних». Це безпрецедентний онлайн-музей, який документує свідчення мирних жителів, постраждалих у результаті збройного конфлікту на Донбасі. В його архіві вже зберігається понад 5000 історій, і це тільки початок. У планах ‒ зібрати 100 000 історій до 2025 року.

‒ Для мирних жителів Донбасу й усієї України Музей «Голоси Мирних» ‒ це безпечний простір, у якому люди вперше можуть відкрито розповісти свою особисту історію і таким способом звільнитися від тягаря мовчання. «Голоси Мирних» ‒ це простір гуманізму, простір роботи з травмою війни, простір роботи з пам'яттю. Це територія прийняття, місце для роздумів і рефлексії. Саме тому збір свідчень очевидців воєнних подій супроводжують психологи, які працюють із травмою війни, ‒ говорить Наталія Ємченко, член Наглядової ради Фонду Ріната Ахметова.
За її словами, для Фонду важливо задокументувати і зберегти історії жителів Донбасу, щоб подібні людські трагедії ніколи не повторювалися, в ім'я кращого майбутнього, в ім'я миру.

Одна з них – історія Юлії Боровик, вона була координаторкою Бригади мобільної видачі Фонду Ріната Ахметова. Волонтери Фонду проявляли мужність, ризикували власним життям: часто вони були змушені видавати набори виживання і надавати гуманітарну допомогу під обстрілами. Приїжджали в населені пункти і бачили численні руйнування будинків, доріг та інших будівель. Бачили людей, які занепали духом і опинилися без зв'язку із зовнішнім світом.

– Ми доставляли допомогу приблизно в 100 населених пунктів. Нас супроводжувала різна погода, різні пори року. І в дощ, і в сніг, і під обстрілом ми видавали гуманітарну допомогу. Одягнені були в бронежилети, потрапляли під вибухову хвилю. Це дуже страшно, – розповідає Юлія.

Дівчина згадує, як, незважаючи на розруху і злидні, очі людей загоралися надією від розуміння того, що про них піклуються, їм допомагають, про них не забули.

– Коли ми приїжджали, ми бачили скрізь зруйновані будинки, дороги та згаслі погляди людей, їх злидні. Але був у цьому і позитивний момент – ми везли їм надію та співчуття. Ми спостерігали, як на наших очах змінювалися люди, коли вони бачили, що про них піклуються. Вони на нас дуже чекали, вони рахували дні, коли ми знову приїдемо та привеземо набір виживання для них, – говорить Юлія Боровик. 

Для Музею Фонду Ріната Ахметова важливо зберегти кожну історію заради майбутнього, заради миру. Якщо ви мирний житель Донбасу, про пережите вами теж повинні дізнатися! Розкажіть свою історію! Перейдіть за посиланням https://civilvoicesmuseum.org/my-story і заповніть невелику анкету або звертайтеся на телефонну лінію 0800509001, щоб зробити свій внесок у збереження пам'яті.