Музей Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних»: «Мама, це «Гради»» – історія родини Шарамбай
![](https://akhmetovfoundation.org/rails/active_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--369914e24dfd85994a9fd118d33d58f69577adeb/web1.png?content_type=image%2Fpng&disposition=inline%3B+filename%3D%22web1.png%22%3B+filename%2A%3DUTF-8%27%27web1.png)
Безпрецедентний онлайн-музей Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних» продовжує збирати свідчення людей, життя яких розділилося на «до» і «після» збройних подій на Донбасі. Сьогодні в Музеї зібрано понад 2 тисячі історій, мета Фонду до 2025 року зібрати 100 тисяч. Про пережите з перших вуст розповіла Валентина Шарамбай із Кам'янки. Вона втекла з рідного міста Тельманове, рятуючи від обстрілів себе та трьох своїх синів.
– Мій середній син швидко на слух і за вибухами визначав, що це стріляє, звідки і що летить. Говорив: «Мама, це «Гради»» або «О! Це з автоматів стріляють». Він знав. Дитині чотири роки, – каже Валентина.
Жінка згадує, як по кілька днів доводилося жити без світла і телефонного зв'язку і лише прислухатися до темряви, гадати, наскільки вона безпечна.
– Стріляють – і кінця-краю немає. Все летить, вибухає. Ти сидиш вдома, в підвал всіх ховаєш. А толку від цього підвалу? Впаде снаряд – просто засипле цей підвал, а ти будеш там з дітьми. Те, що в підвалі є ломик і лопата, не допоможе і не врятує, – згадує мешканка Донбасу.
Сім'я отримувала допомогу від Фонду Ріната Ахметова – продуктові набори. Це допомогло вижити у важкі часи.
Музей Фонду Ріната Ахметова – це безпечний, довірчий простір, де жителі Донецької та Луганської областей і переселенці можуть розповісти всьому світові про біль пережитого ними заради майбутнього, заради миру. Це документальний онлайн-архів, який є цінною базою для істориків, режисерів, письменників, журналістів.
– Для всього світу – від дипломатів до міжнародних гуманітарних місій – Музей стане джерелом правдивих історій Мирних Донбасу, розказаних від першої особи, власними голосами людей, які пройшли через жахи збройного конфлікту, – пояснила Юлія Єршова, директорка Департаменту комунікацій Фонду.
Якщо ви житель Донбасу, розкажіть свою історію світові! Для цього перейдіть за посиланням https://civilvoicesmuseum.org/my-story та заповніть невелику анкету. Також ви можете звернутися за телефоном гарячої лінії 0800509001 і попросити про психологічну допомогу. Її надають фахівці, які пройшли навчання за курсом «Травма війни».