Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Музей Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних»: «Мама, це «Гради»» – історія родини Шарамбай

23.08.2021

Безпрецедентний онлайн-музей Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних» продовжує збирати свідчення людей, життя яких розділилося на «до» і «після» збройних подій на Донбасі. Сьогодні в Музеї зібрано понад 2 тисячі історій, мета Фонду до 2025 року зібрати 100 тисяч. Про пережите з перших вуст розповіла Валентина Шарамбай із Кам'янки. Вона втекла з рідного міста Тельманове, рятуючи від обстрілів себе та трьох своїх синів.

– Мій середній син швидко на слух і за вибухами визначав, що це стріляє, звідки і що летить. Говорив: «Мама, це «Гради»» або «О! Це з автоматів стріляють». Він знав. Дитині чотири роки, – каже Валентина.

Жінка згадує, як по кілька днів доводилося жити без світла і телефонного зв'язку і лише прислухатися до темряви, гадати, наскільки вона безпечна.

– Стріляють – і кінця-краю немає. Все летить, вибухає. Ти сидиш вдома, в підвал всіх ховаєш. А толку від цього підвалу? Впаде снаряд – просто засипле цей підвал, а ти будеш там з дітьми. Те, що в підвалі є ломик і лопата, не допоможе і не врятує, – згадує мешканка Донбасу. 

Сім'я отримувала допомогу від Фонду Ріната Ахметова – продуктові набори. Це допомогло вижити у важкі часи.

Музей Фонду Ріната Ахметова – це безпечний, довірчий простір, де жителі Донецької та Луганської областей і переселенці можуть розповісти всьому світові про біль пережитого ними заради майбутнього, заради миру. Це документальний онлайн-архів, який є цінною базою для істориків, режисерів, письменників, журналістів.

– Для всього світу – від дипломатів до міжнародних гуманітарних місій – Музей стане джерелом правдивих історій Мирних Донбасу, розказаних від першої особи, власними голосами людей, які пройшли через жахи збройного конфлікту, – пояснила Юлія Єршова, директорка Департаменту комунікацій Фонду.

Якщо ви житель Донбасу, розкажіть свою історію світові! Для цього перейдіть за посиланням https://civilvoicesmuseum.org/my-story та заповніть невелику анкету. Також ви можете звернутися за телефоном гарячої лінії 0800509001 і попросити про психологічну допомогу. Її надають фахівці, які пройшли навчання за курсом «Травма війни».