Музей Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних»: історія дружини шахтаря Людмили Примак
![](https://akhmetovfoundation.org/rails/active_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--b783e922b6c26556cb851f7571864f151c8319b6/%D0%9C%D1%83%D0%B7%D0%B5%D0%B9%20%D0%A4%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D0%B0%20%D0%A0%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0%20%D0%90%D1%85%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B0%20%C2%AB%D0%93%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%81%D0%B0%20%D0%9C%D0%B8%D1%80%D0%BD%D1%8B%D1%85%C2%BB_%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B0%D1%8F.jpg?content_type=image%2Fjpeg&disposition=inline%3B+filename%3D%22Muzey+Fonda+Rynata+Ahmetova+%253FGolosa+Myrnyh%253F_glavnaya.jpg%22%3B+filename%2A%3DUTF-8%27%27%25D0%259C%25D1%2583%25D0%25B7%25D0%25B5%25D0%25B9%2520%25D0%25A4%25D0%25BE%25D0%25BD%25D0%25B4%25D0%25B0%2520%25D0%25A0%25D0%25B8%25D0%25BD%25D0%25B0%25D1%2582%25D0%25B0%2520%25D0%2590%25D1%2585%25D0%25BC%25D0%25B5%25D1%2582%25D0%25BE%25D0%25B2%25D0%25B0%2520%25C2%25AB%25D0%2593%25D0%25BE%25D0%25BB%25D0%25BE%25D1%2581%25D0%25B0%2520%25D0%259C%25D0%25B8%25D1%2580%25D0%25BD%25D1%258B%25D1%2585%25C2%25BB_%25D0%25B3%25D0%25BB%25D0%25B0%25D0%25B2%25D0%25BD%25D0%25B0%25D1%258F.jpg)
Фонд Ріната Ахметова збирає історії людей, чиє життя перевернули бойові дії на сході України. В одній із розповідей – історія шахтарської родини з міста Довжанська на Луганщині, розташованого за 9 км від російського кордону. Її розповіла Людмила Олександрівна Примак. У 2014 році до неї у двір прилетів снаряд і поранив трьох членів сім'ї. Жінка перенесла дев'ять операцій – снаряд влучив їй у кишечник і сідницю, також лікарі прооперували її чоловіка та онука, котрі отримали тяжкі травми ніг.
Жінка з болем згадує, як у затишному раніше шахтарському містечку постраждали від обстрілів люди.
– Пройшов сусід, я з ним привіталася та почала далі порпатися, а потім бабахнуло. Поряд бабахнуло. Мені так здалося. Я перечекала, а потім побігла сусіда рятувати... Я побігла, дурепа. А чоловік вискочив з Кирилом (онуком) на руках і каже: «Куди ж ти побігла? До льоху!» Я повертаюся. Падає другий снаряд і всі осколки прямо на нас. І в нас трьох відразу в одну мить, в одну секунду все зруйнувалося, – згадує Людмила Олександрівна.
Онук жінки Кирюша отримав травму м'яза на литці. Сім'я звернулася за фінансовою допомогою у Фонд Ріната Ахметова – дитину відправили на реабілітацію після травми. Тепер хлопчик може не лише ходити, але й тренується у спортивній секції.
– Зараз ми у Павлограді облаштувалися. Онука професійно віддали на футбол, він нарощує м'язи. Роблять масажі, ходить на батут, катається на роликах для розвитку.
Біль і жах, які довелося пережити під час обстрілу, залишилися у пам'яті дитини.
– У мене Кирилко, коли все сталося, десь пів року боявся грози. Я кажу: «Кирилку, це дощ». Він як вчепиться в мене: «Ні, – каже, – бабусю, це дядько мені зараз боляче зробить». Я кажу: «Ніхто тобі не зробить». Ось навіть зараз, коли літак летить, він переживає: «О-о-о, бабусю, що це таке?» Я кажу: «Кирилку, це просто літак летить», – і показую. Це жахливо… – ділиться Людмила Олександрівна і каже, що мріє, щоб швидше закінчився збройний конфлікт.
Музей Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних» є проєктом світового масштабу, мета якого задокументувати свідоцтва мирних жителів, постраждалих внаслідок збройного конфлікту на Донбасі.
– Ми не зможемо відкрити музей у Донецьку, тому створюємо його онлайн. Він буде працювати як онлайн-архів, онлайн-експозиції, онлайн і офлайн-проєкти, а ще як медіа. Рінат Ахметов допомагав, допомагає та допомагатиме мирним жителям Донбасу. У 2014 році був створений Гуманітарний Штаб, який надав безпрецедентну за своїми масштабами допомогу і врятував мільйони життів. За кожним із них – своя історія. Ми хочемо створити головний у світі архів історій Мирних. До 2025 року планується зібрати 100 000 свідоцтв, але велика мрія – мільйон історій. Ми віримо, що таким чином зберігаємо голоси з минулого та сьогодення заради кращого майбутнього, – каже Наталія Ємченко, член Наглядової ради Фонду Ріната Ахметова.
Музей Фонду Ріната Ахметова – найбільше в Україні зібрання історій мирних людей Донбасу. Ваша історія теж має значення! Розкажіть її світові. Перейдіть за посиланням https://civilvoicesmuseum.org/uk/my-story та заповніть невелику анкету, аби зробити свій внесок у збереження пам'яті.