Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Музей Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних»: «Хочеться вірити, що колись усе зміниться» – історія Наталії Філоненко

22.11.2021

Музей «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова продовжує збирати свідчення мирних жителів Донбасу, долі яких кардинально змінив збройний конфлікт. Завдяки онлайн-музею увесь світ зможе дізнатися про реальні історії людей, яким довелося стати мимовільними учасниками трагічних подій.

Наталія Філоненко народилася і жила в Горлівці. У 2013 році вона разом із чоловіком переїхала до Донецька. Нічого не віщувало біди. До весни 2014-го.

– Уперше про можливі військові дії ми дізналися зі ЗМІ. Це були дивні відчуття, здавалося, це все дурниця. Навколо, звичайно, люди по-різному реагували. В основному були великі хвилювання. Я досить спокійно все сприймала і вважала, що з нами нічого поганого не може статися. Крім того, я була при надії, збиралася в Донецьку народжувати, виховувати дитину і жити щасливо з родиною, – згадує Наталя.

Через постійні стреси та стомлюючі переїзди у жінки сталося ускладнення вагітності.

– На нервовому ґрунті у мене сталося ускладнення. Поклали до лікарні. Я дуже хотіла поїхати додому. Плюс постійно думала: народиш дитину і не знатимеш, куди її принести. Сьогодні одна квартира, завтра інша, післязавтра третя. Була тривога і стан невизначеності, – каже Наталія Філоненко.

З травня 2017-го жінка з чоловіком та дитиною проживають у Дніпрі. Незважаючи на всі проблеми та перешкоди, Наталія вірить, що колись рідний Донецьк знову прокинеться.

– Хочеться вірити, що згодом усе зміниться, не буде блокпостів, прильотів і забитих вікон, відновиться нормальне транспортне сполучення. І рідний Донецьк знову відродиться, засяє миром та благополуччям, – розповіла героїня.

Музей Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних» – це проєкт світового масштабу, в рамках якого плануюється до 2025 року зібрати 100 000 свідчень очевидців збройного конфлікту на сході країни.

– Ми не можемо відкрити музей у Донецьку, тому створюємо його онлайн. Він буде працювати як онлайн-архів, онлайн-експозиції, онлайн- і офлайн-проєкти, а ще – як медіа. Рінат Ахметов допомагав, допомагає і буде допомагати мирним жителям Донбасу. У 2014 році був створений Гуманітарний Штаб, який надав безпрецедентну за своїми масштабами допомогу і, по суті, врятував мільйони життів. За кожним із них – своя історія. Ми хочемо створити головний у світі архів свідчень Мирних. Ми віримо, що таким чином зберігаємо голоси з минулого та сьогодення заради кращого майбутнього, – каже Наталія Ємченко, член Наглядової ради Фонду Ріната Ахметова.

Якщо ви житель Донбасу, розкажіть свою історію світові! Для цього перейдіть за посиланням https://civilvoicesmuseum.org/my-story і заповніть невелику анкету. Також ви можете звернутися за телефоном гарячої лінії 0800509001 і попросити про психологічну допомогу. Її безплатно надають фахівці, які пройшли навчання за курсом «Травма війни».