«Молоде покоління — це сміливі, допитливі і чуйні люди»: письменниця Наталя Місюк про Всеукраїнський конкурс есе від Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова

У межах Всеукраїнського конкурсу есе «Подія, яка змінила все. Сила допомоги», який проводить Музей «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова, триває один із найвідповідальніших етапів — обрання переможців.
Наразі творчі роботи читає професійне журі, серед членів якого — Наталя Місюк, кримська авторка, стипендіатка Президента України для молодих письменників, творчиня проєкту «Давай займемось текстом», що закохує в українську мову. Наталя зізнається: для неї есе — насамперед про щирість і відчуття. Це головний критерій, за яким вона відчуває силу тексту.
«Якщо я читаю і зупиняюся посеред рядка, бо раптом занурююся у переживання автора, — це сильне есе. Я люблю твори, в яких чутно справжність», — ділиться враженнями письменниця.
Також Наталя Місюк зазначає, що при оцінюванні робіт звертає особливу увагу на ті тексти, де відчувалося експериментування з формою, стилем, мовними засобами — ознака літературної сміливості й начитаності.
«Найбільше запам’яталися ті роботи, де автори ставили собі питання: “Що тепер змінилося в мені?” і шукали на нього відповідь. Також привертали увагу твори, де автори експериментували з літературними засобами. Так зазвичай вміють робити люди, які прочитали багато сучасних книжок. Дуже приємно, що у нас така молодь», — каже Наталя.
Наталя Місюк переконана: незалежно від того, кого оберуть переможцем, кожна робота має велику цінність. Кожне есе — це привід пишатися молодим поколінням українців, яке не боїться говорити про складне і знаходить сили творити навіть у найскладніші часи.
«Найзворушливіше — це любов до рідної країни, до близьких людей, нею пронизаний майже кожний рядок творів, які я прочитала. Сучасні підлітки, на мою думку, загалом набагато краще вміють розуміти свої переживання й описувати їх словами, ніж багато попередніх поколінь. У нас скоро буде покоління сміливих, допитливих і чуйних дорослих», — впевнена Наталя.
Імена переможців оголосять 21 липня 2025 року на сайті Музею «Голоси Мирних» (civilvoicesmuseum.org). Переможці Всеукраїнського конкурсу есе отримають цінні призи, серед них планшети, мобільні телефони, блютуз-колонки, навушники, бездротові комп’ютерні миші та електронні книжки. Для всіх учасників та фіналістів передбачені дипломи в електронному форматі.
Найкращі роботи також стануть частиною Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова, який є найбільшим у світі архівом історій про війну в Україні. На сьогодні архів Музею налічує понад 130 тисяч історій.
Конкурс есе від Музею «Голоси Мирних» проходить уже вп’яте. Організаторами Всеукраїнського конкурсу є благодійна організація «Фонд Ріната Ахметова» за підтримки Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» та Міністерства освіти і науки України.