Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

«Мене впізнають на вулиці»: історія Яни Степаненко із Донеччини увійшла до Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова

27.11.2025

Історія Яни Степаненко вразила світ. 8 квітня 2022 року вона разом із мамою та братом Ярославом чекала на евакуаційний потяг у Краматорську. Раптовий ракетний удар забрав життя 61 людини, ще 121 отримала поранення. Внаслідок трагедії Яна втратила обидві ноги, а її мама – одну кінцівку. Свою історію Яна поділилася з Музеєм «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.

Дівчина згадує ті страшні події: родина намагалася евакуюватися з селища Нью-Йорк на Донеччині до безпечнішого регіону. Найближчою станцією для від’їзду був Краматорськ. У той фатальний момент Яна разом із мамою вийшли на привокзальну площу – і життя родини назавжди змінилося.

«З моєї родини постраждала я і мама. А брат – ні, бо він залишився у приміщенні з речами», – розповідає Яна.

Лікування після тяжкого поранення тривало понад пів року. Потім Яна поїхала до США на реабілітацію, де згодом зробила свої перші кроки на протезах. Спершу дівчина ходила по півгодини, поступово збільшуючи час. Перед поверненням в Україну їй встановили бігові протези – це стало справжнім проривом і дало можливість жити активним життям.

Сьогодні Яна бере участь у престижних міжнародних марафонах. У 2024 році вона пробігла 5 кілометрів на протезах під час Бостонського марафону, а в 2025 році подолала ту саму дистанцію на Tokyo Friendship Run. Її історія стала символом незламності та сили духу українців.

«Часто мене впізнають на вулиці, підходять, вітаються, кажуть слова підтримки. Для мене це дуже приємно», – ділиться Яна.

Нещодавно вона також отримала квартиру від Ріната Ахметова – власний простір для реабілітації, тренувань і відновлення.

«Ми познайомилися з Рінатом Ахметовим, коли він запросив нас до себе. Ми поспілкувалися, пообідали, говорили про марафони, мої мрії. Я щиро вдячна, що він подарував нам квартиру. Тепер у мене відкрилися нові можливості», – каже дівчина.

Дивіться історію Яни тут: https://bit.ly/48o7FAB

Колекція Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова налічує вже понад 140 тисяч історій про війну. Це найбільше у світі зібрання свідчень мирних людей, які постраждали від війни росії проти України.

Розкажіть і свою історію — на порталі Музею: https://civilvoicesmuseum.org/  або зателефонуйте на безкоштовну гарячу лінію: 0800 509 001.