Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Майже 8000 дітей України знайшли батьків завдяки програмі «Сирітству — ні!»

30.09.2015

Сьогодні, 30 вересня, в ІА «Українські новини» відбувся прес-брифінг, присвячений Дню усиновлення та програмі «Сирітству — ні!» Благодійного фонду Ріната Ахметова «Розвиток України». Про те, що зроблено за ці роки, про тенденції національного усиновлення та роботі в умовах військового конфлікту на Донбасі розповіли координатор Гуманітарного штабу Римма Філь і керівник програм і проектів Фонду та Штабу Дар’я Касьянова.

«Кожна дитина має жити в сім’ї» — девіз програми «Сирітству — ні!», яка стартувала 1 червня 2008 року за рішенням Ріната Ахметова. Основним завданням програми є забезпечення права кожної дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, на виховання в сім’ї, також сприяння створенню прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу та зниження чисельності дітей, які потрапляють в інтернати.

Упродовж багатьох років Рінат Ахметов та Ігор Крутой відвідували на день Святого Миколая різні установи, де виховуються діти-сироти.

«Після одного з відвідувань Рінат Ахметов сказав такі слова: «Коли ми вперше побували в дитячому будинку, ця зустріч із дітьми справила на нас незабутнє враження. І ми дали собі слово, що, скільки живемо, будемо допомагати дітям, яким у такому нелегкому житті, самим не впоратися…», — згадала на брифінгу Римма Філь. — У життєвій, особистій, моральній філософії Ріната Ахметова упродовж багатьох років залишається допомога дітям-сиротам. Дітям, які живуть без батьків. По суті, без дитинства. Тому для Благодійного фонду всі роки найважливішим напрямом, найважливішою темою було системне викорінення сирітства».

Фонд виконав величезну роботу з пошуку нових сімей для дітей-сиріт, з побудови системи дитячих будинків сімейного типу, з допомоги сім’ям, які опинилися у кризовій ситуації. За час реалізації проекту відкрито 2 центри матері та дитини в Донецьку та Києві, кризовий центр у Дніпропетровську, працюють 4 центри підтримки сімей. За безпосередньої участі співробітників Фонду створено 39 дитячих будинків сімейного типу, у яких виховуються понад 400 дітей.

«7885 дітей з усієї країни вже знайшли батьків завдяки всеукраїнському інтернет порталу національного усиновлення http://www.sirotstvy.net і нашим партнерам, — розповіла Дар’я Касьянова. — Незважаючи на те, що зараз Фонд працює в межах Гуманітарного штабу, тема сирітства дуже актуальна — війна оголила всі проблеми й кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, зростає. Сьогодні на порталі є більше 11 000 дитячих анкет — це 80% всіх дітей, які підлягають усиновленню в Україні. Тільки в цьому році 513 дітей було усиновлено й узято у прийомні сім’ї».

На порталі http://www.sirotstvy.net у 2015 році з’явилося 3670 нових фотографій, але інформації про дітей, які потребують усиновлення, з Донецької та Луганської областей надходить дедалі менше, її немає й у національній базі реєстрації.

«На контрольованій Україною території Донбасу за 8 місяців 2015 року дітьми-сиротами стали 729 дітей у Донецькій області та 161 дитина в Луганській. Скільки дітей стало сиротами на неконтрольованих територіях — інформації немає. За нашими даними — це 44 дитини», — стверджує Дар’я Касьянова.

Незважаючи на конфлікт на сході України, інтерес до порталу не знижується. Це зумовлено тим, що тут представлена найбільш повна інформація про дітей, яким потрібна родина. У 2015 році портал відвідали 235 000 потенційних усиновлювачів. Ще понад 5000 людей звернулися на телефони гарячих ліній порталу та Гуманітарного штабу.

«За останній рік процес активізувався, раніше такої кількості дзвінків у нас не було. Причому кількість запитів щодо усиновлення дітей із Донбасу становить 80% від усіх звернень, — говорить Касьянова. — Нам телефонують з Івано-Франківської, Львівської, Полтавської, та інших областей України з одним запитанням: «Як нам усиновити дитину з Донбасу й чим ми можемо допомогти?».

Очевидно, що бажання усиновити дитину в людей величезне. Однак, за словами Касьянової, важливо, щоб насамперед було дотримано інтересів дитини.

Аналіз даних показав, що українці всиновлюють: дітей до року (28%), дітей від року до двох років (21%), від трьох до п’яти років (22%), від шести до десяти (14%), від 11 до 17 років (15%). Дівчаток усиновлюють частіше — за весь час роботи порталу сім’ї знайшли 3 284 хлопчики і 4 601 дівчинка.

«Часто діти, що підлягають усиновленню, мають братів і сестер. Українці не бояться приймати в сім’ї відразу по 2–4 дітей. У нашій практиці була сім’я, яка усиновила одразу шістьох дітей, — сказала Дар’я Касьянова. — Коли ми починали програму, в Україні було приблизно 4 тисячі дітей, які виховувалися у прийомних сім’ях. На сьогодні таких дітей приблизно 13 000. Сьогодні кількість дітей-сиріт, що перебувають в інтернатних закладах, менша, ніж у прийомних сім’ях. І це величезна перемога для всієї України!».

За словами керівника програми, роботи залишається дуже багато. «Сьогодні ми вивчаємо напрям допомоги дітям підліткового віку, завершуємо два проекти у Дніпропетровській області. Крім того, ми відстежуємо долю кожної дитини, яка потрапляє на портал www.sirotstvy.net. Ми знаємо, що ця робота затребувана й не збираємося зупинятися. Ми віримо, що всі діти України мають жити й виховуватися в сім’ях», — завершила брифінг Дар’я Касьянова.