Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

«Мати не дожила до дня визволення»: історія Ольги з Берислава увійшла до Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова

09.07.2025

Напередодні повномасштабної війни 65-річній Ользі з Берислава, що на Херсонщині, часто снилися тривожні сни. Вона відчувала, що наближається щось страшне. Тому, коли жінка почула гучний свист надворі, одразу зрозуміла: у її рідне місто прийшла війна. Свою історію вона довірила Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.

Найбільше Ольга хвилювалася за дітей — переконала їх виїхати в безпечніше місце, а сама залишилася поруч зі старенькою матір’ю, яка потребувала догляду. Під окупацією жінка прожила дев’ять місяців. Це стало для неї справжнім випробуванням: просто під вікнами стояла ворожа техніка, а озброєні російські солдати топталися її подвір’ям.

«Вони прямо біля нашої хати ходили. Ці “Урали” стояли, їхні військові установки гули. Ми не могли спати — і вдень, і вночі гримотіла техніка. Мені було дуже страшно там жити. Росіяни проїжджали повз, зупинялися, заходили у двір, просили то їсти, то води. Ходили подвір’ям, щось шукали», — розповідає Ольга.

Жити у постійному страху не витримала 85-річна мати Ольги. Серце літньої жінки зупинилося всього за день до визволення Берислава. Вона так і не дожила до свободи.

Звільнення Берислава від російської окупації стало для Ольги днем великої надії. Вона досі пам’ятає кожну мить: як зникли окупанти, як люди виходили на вулиці з прапорами, як плакали від радості, вітаючи українських військових.

«Коли наші зайшли — була така велика радість. Ми цей день пам’ятаємо назавжди. Я впала на коліна і почала їх цілувати», — згадує жінка.

Дивіться історію Ольги: https://bit.ly/4nBSMBd

Колекція Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова налічує вже понад 130 тисяч історій про війну. Це найбільше у світі зібрання історій мирних людей, які постраждали від війни росії проти України.

Розкажіть і свою історію — на порталі Музею: https://civilvoicesmuseum.org/
або зателефонуйте на безкоштовну гарячу лінію: 0800 509 001.