Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Круглий стіл Гуманітарного штабу Ахметова: в Україні з’явився загін особливого психологічного призначення

29.05.2015

29 травня в Києві відбулася знакова подія. Гуманітарний штаб Ріната Ахметова зібрав за одним столом провідних психотерапевтів України, представників міжнародних організацій і держструктур, щоб обговорити ситуацію з надання психологічної допомоги, поділитися своїм досвідом, продемонструвати результати роботи психологів-волонтерів, які пройшли курс «Травма війни», і вислухати рекомендації міністерств і відомств країни.

Про результати роботи проекту Гуманітарного штабу Ахметова «Психологічна допомога дітям» під час круглого столу розповіла керівник проекту Дар’я Касьянова: «Проект ми запускали спонтанно. Коли психологи-волонтери Штабу почали працювати з переселенцями в серпні 2014 року, то зіткнулися з багатьма проблемами. Ці люди, навіть опинившись у безпеці, однаково потребували психологічної допомоги, у дітей були страхи й розлади. Фахівці Штабу, стикаючись із дитячим горем, швидко втомлювалися й вигоряли, покидали ці сім’ї. А знайти на їхнє місце заміну було складно. Тоді ми зрозуміли, знань і навичок у психологів недостатньо. І розробили програму навчання «Травма війни» для ліквідації посттравматичного синдрому в дітей і дорослих».

У листопаді 2014-го Гуманітарний штаб Ріната Ахметова почав підготовку 250 психологів, яких відібрали серед 970 охочих. Сьогодні програма завершена — студенти курсу «Травма війни» пройшли шість модулів навчання і практичну частину, отримали сертифікати. Але проект на цьому не зупиняється. У червні Штаб запускає 5 мобільних груп, які приїжджатимуть у міста зони АТО для надання екстреної психологічної допомоги. Крім того, кількох психологів запросять на тренерську роботу для тиражування отриманих знань, а отже, навчання триватиме.

«На сьогодні приблизно 15 тисяч дітей і 2 тисячі дорослих — і в зоні АТО, і переселенців, — вже отримали психологічну допомогу від фахівців Гуманітарного штабу Ріната Ахметова, — розповіла Дар’я Касьянова. — Понад 6 тисяч дітей проходять тривалу психологічну реабілітацію. 4 тисячі дітей із зони АТО евакуйовані та проживають в інтернатах, їхні батьки залишаються на окупованих територіях. Про це не потрібно забувати».

Тепер головне завдання Штабу — отримати ліцензію на програму від Міністерства освіти й науки України, щоб надалі вона могла активно використовуватися у школах та інших дитячих установах. Водночас, за словами Касьянової, готових рецептів зцілення в них немає, тому разом з усіма зацікавленими органами влади Гуманітарний штаб Ахметова готовий доопрацьовувати цю програму.

Під час круглого столу Президент Асоціації психіатрів України, член Гуманітарної ради при Президентові України, член Наглядової ради Гуманітарного штабу Ріната Ахметова Семен Глузман зазначив, що психологічну освіту в Україні необхідно змінювати.

«Діагноз ПТСР (посттравматичний стресовий розлад) був відомий нам і раніше, але ми його нікому не ставили. Ми злякалися, коли побачили, що тисячі самозванців заявили про себе як про найбільших фахівців із ПТСР, і коли вони почали ставити цей діагноз усім підряд. Тому ініціатива Гуманітарного штабу в цьому питанні була для мене великою радістю. На жаль, держава ще не готова надавати повноцінну психологічну допомогу людям із посттравматичним синдромом. Необхідно змінювати освіту для того, щоб навчати фахівців-психологів, які б могли лікувати посттравматичний синдром. Сьогодні для України дуже важливо, щоб не повторилася ситуація після аварії на Чорнобилі, коли людям ставили діагнози «радіофобія», — сказав Глузман.

Він підкреслив, що 90% дітей, травмованих війною, дуже швидко відновлюють своє психологічне здоров’я, якщо батькам допомагають професіонали й дорослі самі швидко адаптуються до нового середовища. Але залишаються ще 10% із важкими психологічними травмами, це ті діти, яким необхідна довгострокова терапія.

«Дорослі часто не розуміють, що така травма може бути настільки серйозною, що самостійно з нею не впоратися. Скільки залишилося дітей у зоні конфлікту, вам ніхто не скаже. Так, їх потрібно евакуювати, їм потрібно допомагати, і дай Боже, щоб психологи Гуманітарного штабу Ахметова впоралися. Але хотілося б бачити й зацікавленість держави в цьому питанні», — підкреслив Семен Глузман.

Зі свого боку, Уповноважений Президента України з прав дітей Микола Кулеба зазначив, що в Україні дуже мало фахівців, які могли б допомогти дітям із посттравматичним синдромом.

«У нашій країні ми ще досі не навчилися звертати увагу на проблеми дітей. І може було б усе нічого, якби не війна і страждання сотень тисяч дітей. У нас дуже мало психологів, які працюють із проблемою посттравматичного синдрому в дітей. У нас тисячі педагогів і психологів, більшість із яких не уявляють наслідків війни для дітей. Тому проект Гуманітарного штабу Ахметова запущено вчасно, і він потрібен країні», — сказав Кулеба.

Психологи-волонтери готові визнати той факт, що до навчання на курсі «Травма війни» в них не було достатньо досвіду для роботи з переселенцями й дітьми зони АТО.

«До нас на заняття діти приходять різні, — каже Марина Сорокіна, психолог-волонтер Штабу, що працює в Київському Центрі психологічної підтримки. — Багато хто вважає, що якщо дитину вивезли задовго до початку військових дій, то все гаразд. На жаль, це часто не так. Що вже казати про тих діток, які стали свідками бойових дій. У них спостерігаються і страхи, і нічні кошмари, і психосоматичні захворювання, і порушення адаптації. Вважаю, що проект Гуманітарного штабу й робота психологічних Центрів дуже потрібні. Тут дитина може отримати підтримку».

На круглому столі була порушена також тема сирітства в зоні АТО. Відомо, що в Донецьку знову запрацював Центр матері й дитини (відкритий два роки тому Фондом Ріната Ахметова).

«Центр працює для того, щоб у складних воєнних умовах допомогти мамам зберегти сім’ю, не віддавати свою дитину в Будинок малятка, — розповіла Тетяна Носач, директор Центру. — Але залишається проблема з документами для новонароджених — вони недійсні, а отже, соціальних виплат від держави немає. Таких ситуацій багато. І цим людям теж дуже потрібен зараз психолог».

За даними Гуманітарного штабу, на сьогодні понад 500 тисяч дітей залишаються в зоні бойових дій. Вони не змогли виїхати з різних причин, найчастіше через важке матеріальне становище. Багато хто спочатку поїхав, але пізніше повернувся назад. «Психологам доводиться багато працювати і в бомбосховищах, — говорить Носач. — Складно умовити людей вийти звідти, якщо вони там провели кілька місяців. Це дуже інвалідизує людей. Діти там сильно травмовані, звикають до стрільби, до того, що батьки не звертають на них увагу. Їм усім потрібна допомога».

Фахівці-психологи переконані, що ця програма має право на життя. І чим раніше вони втрутяться, тим менше буде ПТСР. Іншої думки дотримується директор Українського науково-методичного центру практичної психології й соціальної роботи Віталій Панок: «Звичайно, мені дуже приємно, що стільки фахівців допомагають впоратися з ПТСР, всі ви молодці, але я буду обов’язково вас контролювати й запитаю з кожного, якою є ефективність вашої роботи, раптом є недопрацювання. Навіть якщо люди кажуть, що все добре, це не завжди об’єктивно. Тому з великою повагою ставлячись до програми «Діти й війна», я б порадив доопрацювати й ліцензувати цю програму, щоб вона була надалі рекомендована Міністерством освіти для навчальних закладів. Ми готові брати в цьому участь для того, щоб наші діти змогли отримати допомогу. Але це проблема не одного року, а десятки років».

Володимир Вовк, заступник директора Департаменту усиновлення та захисту прав дітей Міністерства соціальної політики України, вважає інакше: «Негнучкість державної машини щодо суспільства — найстрашніше, що в нас є. І добре, що є можливість оперативного втручання. Я сьогодні вперше за останні три місяці на заході, який стосується всієї України. Діти є скрізь, і як держава зможе дивитися в очі цим дітям трохи пізніше? Те, що раніше ми робили 10 років, зараз потрібно встигнути за рік, немає в нас часу. Якщо є такий виклик, то треба міняти всю систему. Нехай запрацюють Центри, у яких, насамперед, надаватиметься послуга, а не адміністрування».

Треба зазначити, що часто допомога надходить від благодійних і громадських організацій. Так, уже 10 років працює в Україні міжнародна організація Health Rigth International, у якої є необхідний досвід для розробки та апробації тренінгових курсів, і яка давно впроваджує найкращі світові методики в Україні.

«Наша міжнародна організація була залучена до розробки та апробації програми «Травма війни», і це для нас велика честь, — розповіла директор Нью-Йоркського представництва компанії Галина Скіпальська на круглому столі. — Саме тому дипломи, які сьогодні отримують психологи-випускники курсу, зокрема, і з нашими печатками. Попереду в нас усіх буде багато роботи, але вже добре те, що діалог почався. Всі розуміють, що проблема є й зараз потрібно простягнути руку допомоги дітям».

Головний психіатр Міністерства охорони здоров’я України Ирина Пинчук зазначила, що досвід курсу «Травма війни» буде використаний у єдиній державній програмі навчання кризових психологів.

«Я хочу подякувати за те, що є така програма. Досвід допомоги дітям із посттравматичним синдромом буде додано до клінічного протоколу надання психологічної допомоги, і ми його зможемо використовувати. Водночас, хочу звернути увагу на питання відповідальності психологів у роботі з дітьми», — сказала Пінчук.

«На нас чекає копітка робота, щоб вилікувати психологічні травми дітей України. Це можливо зробити тільки, якщо об’єднати наші зусилля», — переконана Дар’я Касьянова. Таким є головний висновок круглого столу, організованого сьогодні Гуманітарним штабом Ріната Ахметова.