Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

«Коли загинули семеро заводчан, я плакав»: колишній директор Авдіївського коксохімічного заводу Муса Магомедов довірив свою історію Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова

03.08.2022

У 2014 році Муса Магомедов зустрів війну в Авдіївці. Тоді він мужньо вистояв разом із співробітниками Авдіївського коксохімічного заводу, директором якого був. У 2022 році народний депутат Муса Магомедов знову допомагає жителям Авдіївки, де не припиняються обстріли та гинуть мирні люди.

У 2014-2015 роках більшу частину свого часу Муса Сергоєвич проводив у Авдіївці. Зізнається: було важко, але зараз набагато важче. Адже тоді було, куди вивезти людей, куди з'їздити на ротацію з гарячої точки. Тепер у вогні вся країна. Він і сьогодні їздить у Авдіївку та допомагає евакуювати людей разом із міською владою, керівництвом заводу та компанією «Метінвест». 

«Дехто каже: „Нас там ніхто не чекає“. Але це не туристична поїздка. Я весь час говорю: їдьте. Їдьте, тому що поставлено завдання знищити місто, і воно виконується», — каже нардеп.

Ворог постійно обстрілює завод, який наразі зупинено, об’єкти інфраструктури, школи, лікарні. Як пояснює Магомедов, місто Авдіївка без заводу — це село, бо всі багатоповерхові будинки опалюються за рахунок заводської ТЕЦ, а комунальні системи пов’язані між собою. Та найстрашніше те, що гинуть люди. 

«Коли в Авдіївці загинуло семеро заводчан, я плакав... Більшість з них ти знаєш в обличчя, когось знаєш на ім’я, знаєш, чим він займався», — ділиться Муса Сергоєвич.

Його батьки та родичі живуть у Дагестані. Деякі з близьких відмовилися воювати і отримали тюремний строк. Наразі Муса не розуміє, як зможе одного дня поїхати до РФ і дивитися в очі 82% країни, які підтримали вбивства в Україні. Магомедов упевнений: є те, що прощати не можна. І усі, хто виживе у війні, будуть зовсім іншими людьми.

Маючи восьмирічний досвід переживання війни, Магомедов підкреслює: людям властиво згадувати лише хороше — тому й повертається страшне минуле. Він цитує Расула Гамзатова: «Якщо вистрілити в минуле з пістолета, то майбутнє вистрілить у вас з гармати». Саме тому важливо фіксувати події сьогодення — заради пам'яті та кращого майбутнього.

«Це те, що Музей „Голоси Мирних“ робить зараз, робив раніше і, напевно, ще доведеться не один день продовжувати цю роботу. Треба фіксувати все — для того, щоби винести з цього уроки і більше не повторювати помилок», — каже Муса Сергоєвич. Дивіться та слухайте його історію за посиланням bit.ly/3P0AiI1

Свою історію Муса Магомедов довірив Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова — це наймасштабніший у світі архів історій мирних мешканців України, які постраждали від війни. Архів Музею налічує вже понад 25 000 історій.

Кожна історія важлива. Розкажіть свою! Поділитися історією можна так:
— напишіть вашу історію на власній Facebook-сторінці з хештегами #Голоси_Мирних #розкажіть_свою_історію та запросіть друзів долучитися;
— скористайтеся чат-ботом @civilvoicesmuseum_bot у Telegram;
— відвідайте портал Музею та натисніть «Розповісти історію» праворуч зверху;
— зателефонуйте на безкоштовну гарячу лінію 0 (800) 509 001.