Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

«Їхні історії справжні»: письменниця Таїс Золотковська про Всеукраїнський конкурс есе від Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова

17.07.2025

З нагоди 20-річчя Фонду Ріната Ахметова проходить ювілейний Всеукраїнський конкурс есе «Подія, яка змінила все. Сила допомоги». Нині триває найвідповідальніший етап — обрання переможців. Члени професійного журі перечитують сотні текстів фіналістів. У кожному з них — досвід, біль і надія молодих українців, що зростають у реальності війни.

Одна з членкинь журі — Таїс Золотковська, авторка 15 книжок, викладачка творчого письма, засновниця мистецької резиденції «Дім Автора» на острові Закінтос та літературної спільноти «Клуб Анонімних Авторів». Уже понад десять років вона працює з текстами та допомагає авторам знайти свій голос. І саме це — пошук справжнього голосу — стало для неї ключовим критерієм у цьогорічному конкурсі есе від Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.

«Мої особисті критерії для того, щоб віддати пріоритет тій чи іншій роботі, базуються на самій історії і на тому, як автор або авторка її подають. Коли я читаю, звертаю увагу на те, як використовуються деталі, почуття, як показано, що ця історія справжня. Дуже важлива емпатія», — зазначає Таїс.

Особливу увагу письменниця звертає на використання деталей і почуттів, бо саме вони роблять текст емоційно виразним, візуальним і глибоко особистим. Її вразили твори, де автори не боялися відкритості:

«Те, що я помітила, коли читала роботи конкурсантів і конкурсанток, вони пишуть короткими реченнями, одразу йдуть до суті. У них є особлива щирість, вони не ховаються за абстракціями, метафорами чи стилістичними прикрасами. Вони не полірують текст, як це часто робимо ми в дорослому віці. Вони пишуть про смерті, вибухи, травми, біль — відкрито, прямо. Це покоління не ховається, не намагається сподобатися. Вони отримали власний досвід, і він настільки сильний, що його не потрібно прикрашати. Їхні історії справжні».

За словами Таїс Золотковської, кожен текст — це унікальний голос, який заслуговує бути почутим.

Імена переможців оголосять 21 липня 2025 року на сайті Музею «Голоси Мирних» (civilvoicesmuseum.org). Переможці Всеукраїнського конкурсу есе отримають цінні призи, серед них планшети, мобільні телефони, блютуз-колонки, навушники, бездротові комп’ютерні миші та електронні книжки. Для всіх учасників та фіналістів передбачені дипломи в електронному форматі.

Найкращі роботи також стануть частиною Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова, який є найбільшим у світі архівом історій про війну в Україні. На сьогодні архів Музею налічує понад 130 тисяч історій.

Конкурс есе від Музею «Голоси Мирних» проходить уже вп’яте. Організаторами Всеукраїнського конкурсу є благодійна організація «Фонд Ріната Ахметова» за підтримки Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» та Міністерства освіти і науки України.