Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

«Голоси Мирних. Музей Фонду Ріната Ахметова»: «Як же хочеться додому!» – історія Олександри Великої

20.12.2021

Фонд Ріната Ахметова продовжує збирати свідчення  очевидців у рамках унікального онлайн-музею «Голоси Мирних». Це безпечний, довірчий простір для жителів Донбасу, долі яких назавжди змінив збройний конфлікт. Саме тут вони можуть розповісти свою історію світові, звільнитися від тягаря мовчання, спонукаючи інших поділитися своєю історією та дозволяючи людям по всьому світу почути, побачити, зрозуміти й відчути біль пережитого ними.

Свою історію для Музею розповіла Олександра Велика із Широкиного. На старості років жінка змушена була залишити будинок і вже не знає, чи повернеться коли-небудь назад. Тим більше, що практично весь населений пункт перетворився на руїни.

– Почали сильно стріляти. Одразу ніби тихенько почали, я до підвалу не спускалася. Так сиділа, молилася. «Отче наш» читаю, закінчу, знову починаю читати. Думаю: «Чим воно може закінчитися? Серйозно це стріляють, чи буде ще страшніше?» – згадує жінка.

За словами Олександри Петрівни, вона боялася спускатись у підвал. Думала, якщо зруйнується будинок, то привалить її.

– Потім приїхав сусід за своєю мамою на машині. Каже: «Тітко Шуро, ви їхатимете?» Кажу: «Куди?»  «А ви що нічого не знаєте? Вже нікого на вулиці немає, ви і мама залишилися». Ну, куди ж лишатися? Я говорю: «Звичайно». Два мені дві хвилини на збори. Мрію в Широкине потрапити. Тільки куди? Все зруйноване абсолютно. Розбите все село, спалене, пограбоване. І далі не знаємо, що та як, – констатує жінка.

Музей Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних» – це проєкт світового масштабу, в рамках якого Фонд планує до 2025 року зібрати 100 000 свідчень мирних жителів, постраждалих унаслідок воєнних дій на Донбасі.

– Ми не можемо відкрити музей у Донецьку, тому створюємо його онлайн. Він буде працювати як онлайн-архів, онлайн-експозиції, онлайн- і офлайн-проєкти, а ще – як медіа. Рінат Ахметов допомагав, допомагає і буде допомагати мирним жителям Донбасу. У 2014 році був створений Гуманітарний Штаб, який надав безпрецедентну за своїми масштабами допомогу і, по суті, врятував мільйони життів. За кожним із них – своя історія. Ми хочемо створити головний у світі архів свідчень Мирних. Ми віримо, що таким чином зберігаємо голоси з минулого і сьогодення заради кращого майбутнього, – говорить Наталія Ємченко, член Наглядової ради Фонду Ріната Ахметова.

На сьогодні Музей «Голоси Мирних» – найбільше в Україні зібрання історій мирних людей Донбасу. Ваша історія теж має значення! Розкажіть її світу! Перейдіть за посиланням https://civilvoicesmuseum.org/my-story і заповніть невелику анкету, щоб зробити свій внесок у збереження пам'яті. Також Мирні Донбасу можуть звернутися до Фонду за безоплатною психологічною допомогою, зателефонувавши за номером 0800509001.