Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

«Голоси Мирних»: Фонд Ріната Ахметова продовжує збір історій жителів Донбасу

28.09.2021

В Україні пройшов четвертий Тиждень Мирних Фонду Ріната Ахметова. Його основна мета – привернути увагу світової спільноти до жителів Донбасу, долі яких кардинально перевернув збройний конфлікт.

Цього року Тиждень Мирних був насичений подіями. У Вінниці та Харкові з'явилися Алеї троянд, посаджені за ініціативою Фонду. У Маріуполі парк  імені М.О. Гурова прикрасила унікальна звукова арт-інсталяція «Додому», а для школярів проводиться Всеукраїнський конкурс есе «Один день». Однак однією з головних цілей заходу став збір історій очевидців воєнних дій на сході країни для унікального Музею «Голоси Мирних».

– Рінат Ахметов став опорою для мільйонів Мирних Донбасу. Звертаючись за допомогою і отримуючи її, вони розповідали історії своїх життів, які збройний конфлікт назавжди розділив на «до» і «після». Саме для збереження цих свідчень створено унікальний онлайн-музей «Голоси Мирних». Це простір, де люди можуть відкрито розповісти свою особисту історію, звільнитися від тягаря мовчання і дати можливість всьому світу почути, побачити, зрозуміти розумом і відчути серцем кожну сповідь, – розповіла Оксана Іщук, керівниця проєктів Фонду.

Проєкт отримав живий відгук у людей. Незважаючи на біль, яка до цього часу залишається в серцях тих, хто покинув рідні домівки, вони розповідають про свою долю. Одна з них – Наталя Єрмолаєва, переселенка з Донецької області.

– Тоді, в 2014 році, просто не вірилося: зараз 21 століття, а для нас війна стала реальністю. Думали, що обстріли минуть. Але одного разу нам прямо сказали: «Їдьте, все буде дуже серйозно». Велике спасибі Рінату Ахметову за увагу до переселенців і ті проєкти, які допомагають пам'ятати і об'єднують нас, – говорить жінка.

У кожного переселенця – своя історія збройного конфлікту.

– Найважчими були 2014 та 2015 роки. Обстановка нагніталася, стали робити бомбосховища в підвалах. Готувалися до страшного. У підсумку я з 5-ма дітьми опинилася в Харкові. У Єнакієвому залишилася сестра, яка в 2014 році прямо під час обстрілу народила дочку в підвалі пологового будинку. Зараз виховує двох дітей, – розповідає переселенка Діана Митракова.

Уже сьогодні Музей «Голоси Мирних» являє собою найбільше в Україні зібрання історій мирних людей Донбасу і налічує вже понад 2000 свідчень. Завдання Фонду і Музею – до 2025 року зібрати їх 100 000.

Якщо ви житель Донбасу, розкажіть свою історію світу! Для цього перейдіть за посиланням https://civilvoicesmuseum.org/my-story  і заповніть невелику анкету. Також ви можете звернутися за телефоном гарячої лінії 0800509001 і попросити про психологічну допомогу. Її надають фахівці, які пройшли навчання за курсом «Травма війни».